شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

۶ علامت داشتن لخته خون

بیشتر اوقات لخته های خون چیزهای خوبی هستند. زمانی که شما زخمی می شوید، به لخته شدن خون و انبوه شدن آن برای توقف خونریزی نیاز دارید. اما گاهی اوقات لخته ها زمانی که نیاز نیستند، شکل می گیرند و حتی می توانند باعث ایجاد مشکل  برای بدن ما شوند. به ویژه اگر  این لخته ها در رگ های عمیق ماهیچه ای صورت گیرند. حتی ممکن است لخته های خون در سیستم های عمیق ساخته شوند. فراموش نکنید که آن ها می توانند دردناک و بسیار خطرناک باشند.

6 علامت داشتن لخته خون

لوئیس ناوارو مؤسس مرکز درمان ورید در نیویورک می گوید: این نوع از لخته ها ترومبز ورید عمقی و یا DVT نامیده می شوند که باعث مانع شدن خون در میانه ی راه  و باعث ترافیک در گردش خون و جلوگیری از جریان عادی گردش خون می شوند. اگر این لخته ها شکسته شوند و به ریه شما سفر کنند، خطر آن ها بیشتر هم می شود و باعث آمبولی ریوی (PE) می شوند. این لخته خون باعث جلوگیری از گرفتن اکسیژن و خون مورد نیاز به اندام های حیاتی می شود که می تواند به ریه ها و سایر اندام ها آسیب برساند.

بعضی افراد بیشتر در معرض لخته خون هستند که اگر علائم آن را بدانند می توانند به سرعت در مورد آن ها اقدام کنند و از آسیب های بعدی به بدن خود جلوگیری کنند.

ایجاد تورم در یک اندام:

ران یا بازوی پف کرده یکی از شایع ترین علائم این اختلال است.

درد در پا یا بازو:

معمولاً در لخته شدن خون تورم یا قرمزی یا گزگز کردن وجود دارد. متأسفانه درد ناشی از یک لخته خون می تواند به گرفتگی عضلات یا فشار تعبیر شود و تشخیص داده نشود و خطرناک هم شود.

6 علامت داشتن لخته خون

رگ های قرمز رنگ بر روی پوست:

داشتن لخته خون باعث ایجاد رگه های قرمز رنگ در طول رگ های دست یا پا می شود که در آن قسمت احساس گرما می کنید.

6 علامت داشتن لخته خون

درد در قفسه سینه:

هنگام داشتن درد در قفسه سینه، شما ممکن است فکر کنید دچار حمله قلبی شده اید. البته می تواند یک آمبولی ریوی باشد که علائمی مشابه حمله قلبی دارد. که با کشیدن نفس عمیق، احساس بدتری خواهید داشت.

تنگی نفس:

یک لخته خون می تواند جریان اکسیژن را  آهسته تر کند و ضربان قلب را بالا ببرد و یا حتی احساس ضعف کنید.

6 علامت داشتن لخته خون

سرفه های غیر قابل توضیح:

لخته خون می تواند باعث سرفه خشک شود که باعث تنگی نفس و بالا رفتن ضربان قلب شما شود. اگر به سرفه خود شک کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا درد شما تشخیص و درمان شود.

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *