شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

۷ دلیل نفخ شکم که به غذا خوردن مربوط نمی شود

با اینکه بسیاری از مواد غذایی مانند: حبوبات، لبنیات، تنقلات شور، پیاز و حتی کلم باعث ایجاد نفخ شکم می شوند اما رژیم غذایی همیشه سبب ایجاد نفخ نمی شود. ۷ عامل وجود دارد که اغلب سبب ایجاد نفخ می شود:

۷ دلیل نفخ شکم که به غذا خوردن مربوط نمی شود

خوردن از طریق نی:

آنچه که می نوشید و چگونه آن را می نوشید می تواند بر چگونگی احساس شما در روز اثر بگذارد. استفاده از نی باعث می شود که بلع هوا بیشتر صورت بگیرد که این باعث می شود به محض خوردن با نی، هوای بالای نی وارد روده ی شما شود.

نوشیدنی های گاز دار:

موادی مانند نوشابه دارای هوای اضافی است که باعث نفخ روده می شود. علاوه بر این مواظب نوشیدنی های حاوی شیرین کننده ی مصنوعی مانند باشید.  این نوشابه ها به دلیل داشتن شیرین کننده های مصنوعی که توسط بدن هضم نمی شوند باعث ایجاد نفخ می شوند.

شما یک وضعیت بیماری دارید:

بیماری های دستگاه گوارش مانند سندروم روده ی تحریک پذیر می توانند باعث اسهال، یبوست یا هر دوی آنها شود. در بسیاری از بیماران به ویژه زنان، نفخ قابل توجه است. اگر شما نفخ دستگاه گوارش دارید روده ی شما ممکن است دارای حساسیت بالایی باشد. هضم یا شکستن مواد غذایی ممکن است مشکلات ناخواسته ی معده، درد و نفخ را از شما دور کند. اسفناج باعث ایجاد چنین حسی در شما می شود.

مصرف قرص های نفخ آور:

قرص های شما ممکن است سبب ایجاد نفخ در شما شوند. برای مثال قرص های ضد بارداری سبب ایجاد نفخ می شوند. استروژن می تواند سرعت دستگاه گوارش را کم کند، که منجر به یبوست و نفخ شکم می شود. گاهی آنتی بیوتیک ها می توانند برای از بین بردن نفخ شکم مفید باشند. آنتی بیوتیک ها باکتری های مضر را از بین می برند و در همان زمان شروع به تولید باکتری های مفید، که برای سلامت روده ضروری می باشند می کنند.

اگر شما آدم بیکار و تنبلی هستید و در بیشتر طول روز نشسته اید:

تمام پیامدهای بهداشتی از سبک زندگی بی تحرک می آید، مثلاً وقتی شما بیش از حد ثابت و بدون حرکت هستید احساس می کنید شلوار شما تنگ شده است. هنگامی که شما برای مدتی در روی میز کار خود و یا نیمکتی نشسته باشید، تمام اندام شما دچار افت می شوند. بنابراین با راه رفتن حتی در اطراف خود می توانید همه چیز را کنترل کنید و منظم نگه دارید.

مسافرت:

رفتن به ارتفاعات در یک پرواز تحت فشار و یا کوهنوردی می تواند سبب ایجاد نفخ شکم در شما شود. تنقلات شور هواپیما، نوشیدنی های گازدار و فقدان ورزش همه می توانند به بدتر شدن نفخ شکم شما منجر شوند.

در موارد نادر ممکن است سرطان باشد:

هر دو سرطان کولون و سرطان زنان مانند سرطان تخمدان می تواند باعث نفخ شود. برای زنان مبتلا به سرطان تخمدان تجمع مایعات در بدن سبب ایجاد نفخ می شود. سرطان روده بزرگ اغلب با علائمی مانند کم خونی، خونریزی از رکتوم و از دست دادن وزن، بدون علت را شامل می شود. زنان مبتلا به سرطان تخمدان با علائمی مانند درد شکم و کاهش وزن مواجه هستند. اگر هریک از این علائم را در خود دیدید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *