شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

یبوست در دوران بارداری

یبوست یک مشکل شایع در دوران بارداری است گه نیمی از زنان باردار در برخی موارد به یبوست مبتلا می شوند.

یکی از دلایل یبوست در دوران بارداری، افزایش هورمون پروژسترون است که عضلات صاف در سراسر بدن، از جمله دستگاه گوارش را شل میکند. این بدان معنی است که غذا از طریق روده به آرامی عبور می کند.

و این مشکل ممکن است بعدا در دوران بارداری با فشار رحم در حال رشد در رکتوم شما افزایش یابد. مکمل های آهن، به ویژه در دوزهای بالا، یبوست را بدتر می کند.
چه کاری می توانم برای رفع یبوست در دوران بارداری انجام دهم؟

یبوست در دوران بارداری

در حین بارداری چندین توصیه برای پیشگیری و کاهش یبوست وجود دارد:

خوردن هر روز غذاهای با فیبر زیاد شامل دانه غلات و نان، برنج قهوه ای، لوبیا، و میوه ها و سبزیجات تازه میتواند کمک کننده باشد.

مقدار زیادی آب در طول روز بخورید تا ادرار شما روشن یا زرد رنگ باشد (نشانه ای از هیدراتاسیون کافی است.) نوشیدن یک لیوان آب میوه هر روز، به خصوص آب چغندر، همچنین می تواند مفید باشد. برخی افراد متوجه می شوند که نوشیدن یک مایع گرم درست بعد از بیدار شدن از خواب، باعث می شود مواد دفعی در روده در حال حرکت باشد.

به طور منظم تمرین کردن، قدم زدن، شنا کردن، دوچرخه ثابت و یوگا می تواند همه ی بیماری ها را کاهش دهد و احساسات شما را متناسب تر و سالم تر کند.

به بدن خود گوش کنید روده های شما احتمالا بعد از غذا فعال هستند، پس زمان مناسبی برای استفاده از حمام نمی باشد. وقت خواب آلودگی  به حمام بروید.
یکی دیگر از ویتامین های قبل از تولد را امتحان کنید. اگر مولتی ویتامین شما قبل و بعد از تولد حاوی مقدار زیادی آهن باشد (و شما آنمی نیستید)، از متخصص تغذیه خود بخواهید که تغییر در مکمل با آهن کمتری داشته باشد.

تغذیه و باروری

اگر اقدامات فوق کمک نمیکنند (یا برای شما سخت است که آنها را دنبال کنید)، با متخصص تغذیه خود درباره مصرف مکمل فیبر یا نرم کننده مدفوع یا مسهل صحبت کنید.
یبوست در دوران بارداری تا چه حد جدی است؟

معمولا، اما گاهی اوقات یبوست در دوران بارداری میتواند نشانه ای از مشکل دیگر باشد. اگر یبوست شدید همراه با درد شکم دارید، به طور متناوب با اسهال، یا موکوس یا خون منتقل دفع می شئد، بلافاصله با پزشک یا ماما تماس بگیرید.

 


درباره نویسنده :
مهشاد بختیاری
لوگو دکتر سلامت
مهشاد بختیاری
نظام پزشکی : ت - 6648 کارشناس تغذیه ، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم تحقیقات تهران اپراتور لاغری موضعی در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *