شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

کودکان به چه میزان شکر،چربی و نمک نیاز دارند؟

کودکان به چه میزان شکر،چربی و نمک نیاز دارند؟

کودکان به چه میزان شکر،چربی و نمک نیاز دارند؟

مطالعات مختلف نشان می دهد میزان مصرف مواد غذایی دارای شکر،چربی و نمک زیاد دربین کودکان بالاست . آمار منتشر شده در این رابطه نگران کننده است . ضروری است مصرف  این قبیل غذاها در یک برنامه غذایی سالم ،دارای موادمغذی کافی برای رشد و سلامت کودک ، محدود شوند.

 مهم است کودکان و حتی بزرگسالان بدانند در عین اینکه می توانند از خوردن غذاها و نوشیدنی های خوشمزه لذت ببرند ،اصول تغذیه علمی را نیز می توانند رعایت کنند،دراین صورت هم از بروز مشکلات مرتبط با این غذاها در سراسر عمر مانند چاقی ،دیابت،پرفشاری خون،کلسترول بالاو…. جلوگیری می شود و هم میزان مصرف غذاهای غنی از موادمغذی مفید افزایش می یابد ودرپی آن  رشد و توانایی یادگیری کودکان در حد مطلوب خواهد بود.

فراموش نکنید دوران کودکی بهترین زمان برای شروع آموزش رفتارهای صحیح غذایی است.

چربی یک ماده مغذی ضروری برای کودکان است

چربی نیاز کودکان به انرژی به منظور رشد و انجام فعالیت بدنی را تامین می کند،اما مصرف زیاد آن بخصوص در شکل اشباع، می تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند.

چربی اشباع بیشتر در گوشت های چرب و محصولات لبنی یافت می شود،بنابراین بعد از ۲ سالگی باید غذاهایی از این گروه ها انتخاب کردکه چربی کمتری دارند،مثلا: انتخاب گوشت لخم، محصولات لبنی کم چرب ،جایگزینی بخشی از گوشت قرمز با مرغ و ماهی و انتخاب روش های صحیح پخت.

در راهنماییهای بالینی معمولا توصیه می شود: چربی کمتر از۳۰% کالری مورد نیاز کودک را تامین کند و یک سوم این مقدار و حتی کمتر، از چربیهای اشباع و باقیمانده از چربیهای غیر اشباع تامین گردد.

نمک یا سدیم کلراید

معمولا طعم برخی از غذاها با نمک بهتر می شود، اما ارتباط نمک با افزایش فشار خون  تقریبا ثابت شده ،فشار خون بالا عامل اصلی سکته و حملات قلبی است. در مطالعات جدید رابطه نمک وچاقی نیز مشخص شده است.

برای کاهش میزان مصرف نمک در برنامه غذایی:

۱- ابتدا باید در تهیه غذا از حداقل نمک استفاده کرد و با بکار بردن آب لیمو و ادویه های مختلف طعم غذا را بهتر کرد .

۲-نمکدان را از سفره یا میز غذا برداشت.

۲-غذاهای فرآوری شده معمولا نمک زیادی دارند،در موقع خرید حتما انواع کم نمک  را انتخاب نمایید.سدیم در پنیر فراوری شده،کنسرو سبزیجات ،سوپ های آماده ،خیارشور،برخی غلات صبحانه ،چیپس و….به مقدار زیادی وجود دارد.

شکر فقط انرژی تولید می کند وفاقد مواد مغذی است

تحقیقات نشان می دهد معمولا ما بخصوص بچه ها طعم شیرین را دوست داریم،اما والدین باید بدانند کالری حاصل از شکر در بدن سریعا به چربی تبدیل شده و منجر به اضافه وزن می گردد ومشکل بعدی آن ایجاد پوسیدگی دندان است، از طرف دیگر ،مطالعات متعدد نشان می دهد مصرف زیاد شکر توسط کودکان با کاهش کیفیت رژیم غذایی ،کاهش مصرف ریزمغذی ها ،کاهش مصرف شیر و محصولات لبنی ،میوه وسبزی همراه است.

برای کاهش مصرف شکر :

۱-نوشیدن آب در هنگام تشنگی بجای نوشابه و نوشیدنی های حاوی شکر

۲-محدود کردن مصرف غذاهای پرشکر مانند: آبمیوه های حاوی شکر،نوشیدنی های انرژی زا و انواع نوشابه (یک لیوان نوشابه ۷گرم شکر دارد ،یعنی ۲برابر نیاز روزانه یک کودک).

۳- برای کنترل شکر مصرفی ، باید مقدار شکری که در غذاهایمان وجود دارد را بدانیم . در زیر به

مقدار شکر برخی مواد غذایی اشاره می شود:

۱۱لیوان کوکا کولا :۷  قاشق چای خوری شکر

۱-۲ لیوان انواع نوشابه های گازدار:۶ قاشق چای خوری شکر

۱-۳ پاکت کوچک آب پرتقال:۳ قاشق چای خوری شکر

۱-۴ لیوان آب میوه حاوی تکه های میوه :۴ قاشق چای خوری شکر

۱-۵ اسکوپ بستنی:۳ قاشق چای خوری شکر

۶ -۱عدد کارامل ۱۰ گرمی:۲ قاشق چای خوری شکر

۷ -۱عدد شیر شکلات ۴ گرمی:۶ قاشق چای خوری شکر

۸ -۱۰۰گرم غلات صبحانه:۱۴-۳ قاشق چای خوری شکر

 

حلیمه کریمی  

کارشناس ارشد تغذیه

References:

Gevers DW; et al. Intake of energy-dense snack foods and drinks among Dutch children aged 7-12 years: how many, how much, when, where and which? Public Health Nutr. 2015 Apr 8,1-10(Pub Med)

 

-Wang , J.W ;et al. Association between Added Sugar Intakes , Diet Quality and Adiposity Indicators in Canadian Children. Appl.  Physiol . Metab . 2015.

Healthy Diet for Children 1 TO 11 Years of Age. Drugs . com . 2015.

-Nierenberg, C. Whole Diet Approach to Child Nutrition Urged by Pediatricians. Livescience . Com. 2015.

-Australia  Dietary  Guideline. 2013.

-Healthy Children, Fit Children: Answers to Common Questions from Parents  About  Nutrition and Fitness. American  Academy of Pediatrics. 2011.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi