شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

کم خونی

کم خونی یا آنمی عبارتست از کاهش هموگلوبین،کاهش تعداد و حجم توده گلبول های قرمز و در نتیجه کاهش ظرفیت حجم اکسیژن در خون است.

کم خونی

اکثرا کم خونی در اثر فقدان مواد مغذی مورد نیاز برای سنتز طبیعی گلبول قرمز،عمدتا آهن،ویتامین B12 و اسید فولیک ایجاد می شود. علائم و نشانه های کم خونی بسته به شدت کم خونی متغیر می باشد.علائم زیر ممکن است در بیماران مبتلا به کم خونی دیده شوند:

خستگی زودرس، دست و پاهای سرد، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، رنگ پریدگی پوست،ویار مخصوصا یخ خوری،ضربان تند قلب، ناخن های قاشقی شکل و شکننده،اختلال در بلع، خواب رفتن و گزگز دست و پاها، یبوست، تهوع. پیشرفت آنمی به صورت کنترل نشده سبب بیماریهای قلبی عروقی می شود که در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود. تشخیص دقیق آنمی کمبود آهن نیازمند بیش از یک روش برای ارزیابی آهن می باشد.

هموگلوبین به تنهایی به عنوان یک ابزار تشخیصی در موارد مشکوک آنمی کمبود آهن به کار نمی رود.ارزیابی فریتین،آهن و ترانسفرین نیز مورد نیاز است.

درمان اصلی آنمی کمبود آهن،تجویز خوراکی آهن غیر آلی به فرم فروس است.

کم خونی

فرمی که بیشترین استفاده را به صورت مکمل دارد فرم سولفات فرو است.اشکال دیگر نیز به مقدار مشابهی جذب می شود از جمله فرم های فرو مثل لاکتات،فومارات،گلوکونات و …. باید توجه داشت که جذب آهن در معده خالی بهتر است. اما از آنجا که مصرف آهن با  معده خالی عوارضی همچون تهوع،سوزش سر دل،اسهال و یبوست ایجاد می کند بهتر است که شب قبل از خواب مصرف شود.علاوه بر مکملیاری با آهن باید به مقدار آهن رژیم هم توجه کرد.جگر،قلوه،گوشت گاو،میوه های خشک،نخود و حبوبات خشک،مغزها،سبزیجات برگ سبز غنی ترین منابع آهن می باشند.

کمتر کالری مصرف کنید تا جوان بمانید

نکته:

آهن هم که در گوشت قرمز، ماهی و ماکیان وجود دارد قابلیت جذب بیشتری نسبت به آهن غیر هم دارد که در تخم مرغ ،غلات،سبزیجات و میوه ها است. مصرف همزمان مواد خوراکی و نوشیدنی‌های حاوی ویتامین C، به افزایش سطح جذب آهن کمک می‌کند. همچنین تلفیق مواد غذایی گیاهی و حیوانی حاوی آهن نیز سطح جذب آهن را افزایش می‌دهد.

 

 

مهسا ادیبیان

کارشناس ارشد تغذیه


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi