شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

کرایو لیپولیز وکاهش چربیهای موضعی

خلاصه : کرایو لیپولیز یک روش جدید برای درمان غیر تهاجمی چاقی موضعی است که با تخریب سلول های چربی ، بدون آسیب رساندن به سایر بافت ها، چربی بدن را کاهش می دهد.

بررسی مطالعات انجام شده نشان می دهد ، کرایولیپولیز یک روش امیدوارکننده، موثر وایمن برای کاهش چربی بدون جراحی است و جایگزین مناسبی برای لیپوساکشن وسایر روش های تهاجمی است. مطالعات نشان می دهد این روش درمانی در ۸۶% موارد با نتایج مطلوب همراه است ومیزان رضایتمندی افراد ازآن به ۷۳% می رسد. این روش در سال ۲۰۱۰به تایید سازمان غذا وداروی آمریکا (FDA) رسید وبه تازگی این سازمان اجازه استفاده از آن برای بیماران با BMI بالاتر از ۴۰ را نیز داده است.
مطالعات بالینی نشان از کفایت این روش برای کاهش لایه چربی زیر پوستی است. این روش برای کسانیکه با وجود ادامه دار بودن رژیم غذایی وورزش می خواهند چربی موضعی را نیزکاهش دهند، مناسب است.
بهرحال مکانیسم دقیق عمل آن هنوزکاملا مشخص نشده است.اما بنظر می رسد با توجه به آسیب پذیری بیشتر سلول های چربی نسبت به سرما در مقایسه با سایر سلول های پوست ، سلول های چربی که در طی فرایند کرایولیپولیزآسیب می بینند، باعث ایجاد یک پاسخ التهابی توسط بدن شده و بوسیله ماکروفاژهایی که آنها را احاطه کرده اند به آهستگی هضم وتخریب می شوند . نتیجه این عمل به طور متوسط باعث کاهش ۲۰% درسایز و چربی بدن می شود.

 کرایو لیپولیز وکاهش چربیهای موضعی

بنظر می رسد این روش در کوتاه مدت ایمن باشد واثرات جانبی آن محدود وگذراست. آریتمی ، کبود شدن ، ورم ، حساسیت ، قرمزی پوست ودرد موضعی از مشکلات درمان است ، که معمولا بعد از زمان کوتاهی ، بدون نیاز به مداخله خاصی برطرف می شود. در ۱% افراد بخصوص مردان ممکن است هایپر پلازی اتفاق بیفتد وناخواسته تعداد سلول های چربی افزایش یابد.
با از بین رفتن سلول های چربی این نگرانی وجود دارد که لیپیدهای خون افزایش یابند که مطالعات متعدد نشان داده ،تغییری در سطح لیپید های خون (کلسترول ،تری گلیسرید،HDL و LDL)یا عملکرد آنزیم های کبد قبل وبعد از درمان مشاهده نمی شود.
گرچه اثرات طولانی مدت آن هنوز مشخص نیست ، اما به نظر می رسد از جراحی ، روش ایمن تری باشد.

حلیمه کریمی
کارشناس ارشد تغذیه


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi