شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

کبد چرب

در شرایط نرمال و فیزیولوژیک بدن کبد جایگاه و اندام مناسبی برای تجمع چربی نیست. رسوب چربی در بافت کبد تحت عنوان بیماری کبد چرب شناخته شده است. در صورتی که این تجمع در ارتباط با مصرف الکل باشد به آن کبد چرب غیر الکلی و اگر بر اثر تجمع چربی در سلول های کبد  به دلیلی غیر از مصرف الکل باشد به آن کبد چرب غیر الکلی گفته میشود.

کبد چرب

عواملی همچون چاقی، قند بالا و چربی خون  بالا و عدم فعالیت بدنی احتمال بروز این بیماری را افزایش میدهند .مصرف برخی داروها نیز در این لیست قرار دارد. در میان تمامی عوامل اثر گذار در بروز کبد چرب کاهش وزن سریع و غیر اصولی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر تصمیم به کاهش وزن گرفته اید با مشورت افراد متخصص و دارای صلاحیت در این حوزه برای درمان اضافه وزن خود اقدام کنید.

اقدامات درمانی جهت کنترل و درمان کبد چرب عبارتند از : رفع چاقی، کنترل چربی و قند خون بالا ، افزایش فعالیت بدنی و اصلاح سبک زندگی ، که در این میان کاهش وزن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.البته لازم  است این کاهش با برنامه غذایی استاندارد و با شیب ملایم و در بازه زمانی طولانی صورت گیرد تا خود زمینه ساز تشدید بیماری نگردد.

 


درباره نویسنده :
مریم خادم
لوگو دکتر سلامت
مریم خادم
کارشناس تغذیه در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi