شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

چالش چاقی

جملات زیر نمونه­ای از جملات مراجعینم در اتاق مشاوره است:

تمام زندگی­ام با وزنم در چاش بوده­ام.

می­دانم که باید وزن از دست بدهم.

به این صورتی که بنظر می­رسم را دوست ندارم.

احساسی که دارم را دوست ندارم.

رژیم گرفتم، ورزش کردم، وزن از دست دادم و دوباره وزنم برگشت.

حسابش از دستم در رفته است که چند بار چاق شدم و چند بار لاغر شدم.

کاملا نا امید شده­ ام، از خودم شرمنده­ام، مضطربم بخاطر وزنم، از تحمل این وزن اضافی خسته شدم.

هر روز برایم چالشی شده، هر شبم کابوس است.

دیابت دارم واقعا نگران هستم.

می­ترسم زنده نباشم که بزرگ شدن بچه­ هایم را ببینم.

باید راهی برای خروج از این درد و رنج وجود داشته باشد.

چالش چاقی

این جملات فقط مختص یک فرد نیست بارها و بارها شنیده شده و شنیده می­شود. هر طرف که برمی­گردید از  تلویزیون، مجلات گرفته تا وب سایت­ها، روزنامه و رادیو می­شنوید یا می­بینید داستان­هایی در مورد چالش­های کاهش وزن و یا بازاریابی عده­ای برای تبلیغ داروهایی برای کاهش یا افزایش وزن. این افزایش شدید چاقی در بیش از سی سال گذشته هیچ موازی در تاریخ ندارد، و اگر ما روند فعلی را تغییر ندهیم این روند هم چنان افزایش خواهد یافت.

چالش چاقی

ما توسط نیروهایی که ما را به خوردن بیشتر و حرکت کمتر تشویق می­کنند احاطه شده­ ایم و پیامد طبیعی آن افزایش وزن، چاقی و مشکلات عاطفی که به همراه آن­ها است می­باشد. ما به راحتی از آنچه بدن ما واقعا نیاز دارد و واقعا می­خواهد جدا شده­ ایم.

فقط به محل مواد غذایی در مرکز خرید محلی فکر کنید. این گستره انتخاب خوردن بر حواس ما غالب می­شود. شما می­ببینید و غذاهایی که مورد پسند هستند را بو می­کنید. فراوانی رایحه، رنگ و طعم، قریحه ما را برای خوردن  بیدار می­کنند و ما را وادار به خوردن می­کنند.

کاهش وزن

این واژه خوشمزه که در بیشتر تبلیغات­ها به گوش ما میرسد و خوردنی که شاید هیچ گرسنگی پس آن نباشد را فرا می­خواند و این تنها یک مورد از نمونه­های زیاد تاثیر محیط اطراف بر وزن و سلامتی ماست. در عرضه مواد غذایی ما، مقدار زیادی از غذاها و نوشیدنی­ هایی که به شدت با نمک، شکر و چربی چاشنی داده شده ­اند وجود دارد و این نیز یکی از عوامل افزایش وزن است. اما مهمترین عامل نبود یا کمبود آگاهی است که حق انتخاب را از ما سلب می­کند. انگار ما بیشتر مجبور به انتخاب هستیم تا اینکه آگاهانه انتخاب بکنیم که چه غذایی چرا و به چه میزان و کی؟

 

   مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *