شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

چاقی و بهزیستی روانشناختی

چاقی و بهزیستی روانشناختی

چاقی و بهزیستی روانشناختی

چاقی، یک مسئله و گاهاً یک بیماری قلمداد می ­شود و به شدت بر بهزیستیِ جسمانی و روانشناختی تأثیر منفی می­ گذارد. بهزیستی جسمانی دالّ بر نداشتن درد و رنج و استفاده حداکثری از توانایی­ های بدنی جهت شادکامی و لذت بیشتر در زندگی است.

بهزیستی روانشناختی حالتی است که در آن فرد برای بهتر شدن، توانایی­ های بالقوه خود را بالفعل کرده و با آرامش کامل در تلاش برای استفاده هرچه بیشتر از توانایی­ های خود است تا فرد مولدی باشد بطوری که رضایت خاطر شخصی و سودمندی اجتماعی را تجربه کند. بصورت نظری بهزیستی بر نیرومند شدن و نیرومند ماندن، جهت رشد و ارتقای بهتر و پیشگیری از مشکلات، دلالت دارد. تا حدود زیادی بهزیستی روانشناختی ارزیابی عاطفی و شناختی مداوم فرد از زندگی خود است که باعث تجربه کردن عواطف خوشایند، رضایت از زندگی و سطح پایینی از هیجانات منفی می­ شود. بهزیستی روانشناختی شامل چند مؤلفه مهم است که عبارتند از: ۱٫ روابط مثبت با دیگران. ۲٫ رشد و پیشرفت شخصی. ۳٫ داشتن هدف در زندگی. ۴٫ پذیرش خود. ۵٫ خودمختاری و استقلال شخصی. ۶٫ تأثیرگذاری مثبت بر محیط اطراف. با وجود این مؤلفه­ ها گفته می­ شود که فرد دارای بهزیستی روانشناختی است.

مسائل متعددی باعث کاهش بهزیستی روانشناختی افراد می­ شود، بیماری­ های مزمن، سرطان­ ها، دیابت، مرگ عزیزان و… بشدت تأثیرگذارند. در این میان افرادی که از چاقی رنج می ­برند در مؤلفه­ های پذیرش خود، رشد و پیشرفت شخصی و روابط مثبت با دیگران دچار مشکل هستند. از آنجا که افراد چاق جسم خود را نمی ­پذیرند و آرام آرام عزت نفس­شان پایین می­ آید، در بُعد پذیرش خود، نمره پایینی کسب می­ کنند. با پایین آمدن عزت نفس، فرد در ارتباط با دیگران دچار مشکلاتی می ­شود. به اظهار نظر دیگران، انتقادها، تذکرات و نصیحت­ ها مخصوصا در ارتباط با رژیم غذایی، وزن و ورزش حساسیت نشان می ­دهند و گاهاً باعث رنجش خاطر دیگران و متعاقباً عذاب وجدان خودشان  می­ شوند. اصولاً افراد دارای اضافه وزن بالا در این بُعد هم نمره پایینی می­ گیرند. اگر افراد دارای اضافه وزن بالا درگیری ذهنی و نشخوار فکری با وزن­شان داشته باشند آرام آرام سایر ابعاد زندگی­شان مثل تحصیل، شغل، روابط زناشویی و… تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و در بُعد رشد و پیشرفت شخصی هم دچار رکود می ­شوند. بنابراین بصورت کلی بهزیستی روانشناختی سطح پایینی دارند.

یکی از مهمترین مسائلی که در ارتباط با افراد دارای اضافه وزن بالا باید مدنظر قرار گیرد، مداخلات روانشناختی با هدف افزایش بهزیستی روانشناختی آن­ها است. تجربه نشان داده است افراد چاقی که بهزیستی روانشناختی دارند، خیلی زودتر لاغر می­ شوند و لاغری­شان در طول زمان حفظ خواهد شد.        

       مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi