شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

چاقی و ارتباط آن با نظم و نظم ذهنی

نظم یکی از مولفه های اصلی در رسیدن به هر هدفی است. شاید ظاهرا بین چاقی و نظم ارتباطی برقرار نباشد، اما منظم بودن بالاخص نظم ذهنی بشدت برای لاغر شدن و لاغر ماندن مهم است. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که منظور از منظم بودن، وسواسی بودن نیست و وسواس یک مشکل یا حتی در موارد شدید یک اختلال به حساب می آید. برای داشتن نظم ذهنی ابتدا باید یک نظم بیرونی را تجربه کرد. موارد زیر شامل نظم بیرونی است:

  1. نظم در مکان و اشیا.
  2. تمیزی فیزیکی و لباس و وسایل.
  3. نظم در زمان.
  4. نظم در خواب و بیداری
  5. ساعت غذا خوردن.
  6. نظم در ورزش.

چاقی و ارتباط آن با نظم و نظم ذهنی

مرحله بعدی نظم ذهنی است. بهترین راه برای نظم ذهنی مطالعه کردن در یک زمان مشخص است. این کار یک نرمش ذهنی به حساب می آید. در فرایند لاغری کسی خود را درگیر مطالعه نمی کند چون ارتباطی بین لاغری و مطالعه نمی بیند. اگر خیلی از ذهن کار بکشیم و مدت زمان زیادی به سختی مطالعه کنیم ولع بیشتری برای غذا خوردن و شیرینی خوردن، تجربه می کنیم اما سطح متوسطی از مطالعه نه تنها ولع را زیاد نمی کند بلکه انرژی روانی را در یک کانال مثبت هدایت کرده و به مرور به نوع تفکر و واژه هایی که هنگام فکر استفاده می کنیم، جهت می دهد.

در مرحله بعدی تحت تاثیر افکار درونی نبودن و بهای بیشتر به رفتارهای مثبت دادن است. هرچه تمرکزمان را بر رفتار و مدیریت رفتارهای صحیح مان بیشتر کنیم نظم ذهنی بیشتری را تجربه می کنیم. اگر کسی بیش ازحد  بر افکارش متمرکز شود، به مرور احساس گیجی و آشفتگی را تجربه کرده و دچار ولع خوردن می شود.

برای تثبیت نظم ذهنی در زندگی مان، حدودا سه ماه زمان نیاز است. یعنی اگر کسی بخواهد تجربه مثبتی از نظم ذهنی داشته باشد باید هم نظم بیرونی و هم نظم ذهنی را حداقل سه ماه آگاهانه ایجاد کند. با یکی دو هفته و حتی یک ماه نمی توان به این مهم دست یافت.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi