شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

چاقی و ارتباط آن با احساس شرم

چاقی و ارتباط آن با احساس شرم و...

چاقی و ارتباط آن با احساس شرم و کناره­ گیری اجتماعی

شرم یک هیجان ناخوشایند است و به نوعی باعث خودتخریبی و خودخوری می­ شود. افرادی که احساس شرم می­ کنند باور دارند که از نظر اجتماع،  غیرقابل پذیرش و مردود هستند در نتیجه می‌خواهند از همه کس خود را مخفی و پنهان نگاه دارند. فردی که احساس شرم می‌کند انتظار محکوم شدن از جانب همه کس را دارد و این بشدت بر اعتماد  به نفس فرد تأثیر منفی می­ گذارد.

متأسفانه خیلی از افرادی که از وزن بالا رنج می­برند و رضایتی از وضعیت بدنی خود ندارند، احساس شرم زیادی را تجربه می­کنند. در این حالت فرد بدون اینکه خود متوجه شود آرام آرام الگوهای رفتاری ماندگاری از خود نشان می­دهد که دال بر کناره­ گیری اجتماعی است. این الگوها شامل موارد زیر است:

  1. ترس از اجتماع همراه با اضطراب شدید درمواقعی که فرد در مرکز توجه است.
  2. افکاری دال بر برچسب­های منفی مثل خپل، گوشت آلو و… و احساس بی‌لیاقتی به هنگام پذیرفته‌ نشدن یا مورد انتقاد قرار گرفتن.
  3. علاقه افراطی به تنهایی و انزوا به جای ارتباط با دیگران.
  4. واکنش افراطی و شدید نسبت به انتقاد.
  5. احساس خودکم بینی بخاطر مقایسه خود با دیگران.
  6. اجتناب از حرف‌زدن در حضور دیگران یا محیط های ناآشنا.

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در زندگی هر فردی، خودشناسی و آگاهی از خصوصیات اصلی شخصیت خود است. اینکه افراد صرفاً بخاطر وزن خود احساس شرم می­کنند و رفتارهای کناره­ گیرانه دارند مستقیماً با نداشتن ادراک درستی از خودشان ارتباط دارد. اینکه افراد نمی ­دانند که اصالت و ارزش وجودی­شان چیست و لازمه مورد پذیرش قرار گرفتن از جانب دیگران به چه عواملی بستگی دارد، به شدت بر عملکرد و رفتارهای بعدی آن­ها تأثیر می­گذارد. اگر افراد، چاقی را به عنوان یک مشکل یا یک بیماری مثل سرماخوردگی در نظر  بگیرند که برای درمان آن باید دنبال چاره بود، دیگر احساس شرم معنایی نخواهد داشت. متأسفانه خیلی از مردم فکر می­کنند که به معنای واقعی خود را می­شناسند اما درک درستی از خود و افکار، رفتارها و هیجاناتشان ندارند و بسیار عادت­وار گذران زندگی می­ کنند. چاقی را به عنوان یک صفت شخصیتی منفی در نظر می­ گیرند و از آن به عنوان یک عیب نام می­برند نه به عنوان یک بیماری یا مسئله!

افراد چاقی که احساس شرم و کناره ­گیری اجتماعی دارند حتی مدت­ ها بعد از لاغر شدن هم این حالت­ های منفی را در خود حفظ می­ کنند و اعتماد به نفس کمی خواهند داشت طوری که مشکلات زیادی در این زمینه خواهند داشت. این مشکلات به نوبه خود باعث اضطراب و افسردگی می ­شود. اضطراب و افسردگی هم باعث پرخوری و ریزه خواری کردن و در نهایت چاقی می­شوند. یعنی یک چرخه معیوب که باعث می ­شود چاقی دوباره بروز کند. اینجاست که توجه به مسائل روانشناختی در بحث چاقی اهمیت خود را بیشتر نشان می­دهد. زمانی که فرد بتواند بر کارکردهای روان خود تسلط پیدا کند و حالت­های مختلف روانشناختی خود را بشناسد از بروز خیلی از مشکلات جلوگیری خواهد کرد و رفاه بیشتری را تجربه می­کند. لذا پیشنهاد می ­شود افراد دارای اضافه وزن، جهت غلبه بر احساس شرم و رفتارهای دال بر کناره­ گیری اجتماعی، به روانشناس و مشاور متخصص در این زمینه مراجعه کنند.

مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi