شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

پروبیوتیک

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده و مفیدی هستند که در صورت مصرف در انسان یا حیوان و با اثر بر فلور میکروبی بدن، باعث بروز اثرات مفیدی بر سلامتی میزبان میشوند.

پروبیوتیک

پروبیوتیک ها به دو صورت مصرف می شوند :

۱- به صورت مکمل های غذایی به شکل پودر، شربت یا قرص

۲- منابع غذایی مانند محصولات لبنی که حاوی پروبیوتیک هستند نظیر دوغ کفیر، ماست و پنیرهای حاوی پروبیوتیک .

از جمله اثرات مفید پروبیوتیک ها می توان به بهبود سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش ، کاهش خطر ابتلا به سرطان، پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی و کاهش حساسیت های پوستی اشاره نمود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته پروبیوتیک ها می توانند بر میزان قند خون، چربیهای خون و فشار خون نیز موثر باشند.پروبیوتیک ها موجب جلوگیری از جذب کلسترول مواد غذایی شده و از تولید کلسترول در بدن جلوگیری می کنند بنابراین می توانند موجب کاهش کلسترول خون شوند.

لبنیات

درباره تاثیر پروبیوتیک ها بر قند خون، به نظر می رسد که پروبیوتیک ها با تقویت سلول های بتای پانکراس که انسولین ترشح می کنند، پاز تخریب بافت پانکراس جلوگیری کرده و در نتیجه مانع کاهش ترشح انسولین و افزایش میزان قند خون می شوند. باید توجه داشت که اثربخشی و سودمندی پروبیوتیک‌ها تا زمانی ادامه می‌یابد که مصرف‌شان در برنامه غذایی قطع نشوند و با یکبار مصرف آنها نمی توان انتظار داشت که قند خون کاهش یابد. اما با مصرف مداوم و روزانه محصولات پروبیوتیک در دراز مدت کنترل قند خون، هموگلوبین A1c ،کنترل چربی خون و فشار خون  صورت می گیرد.

ادیبیان

کارشناس ارشد تغذیه

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi