شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

ویژگیهای منحصر به فرد محصولات آرایشی –بهداشتی حاوی پرپین(۲)

ویژگیهای منحصر به فرد محصولات آرایشی –بهداشتی حاوی پرپین(2)

ویژگیهای منحصر به فرد محصولات آرایشی –بهداشتی حاوی پرپین(۲)

التیام دهنده پوست وضدحساسیت

یکی از چالش های مهم ترکیبات آرایشی-بهداشتی ایجاد آلرژی والتهاب در پوست است.

 

پوست در حالت طبیعی مانند سد عمل می کندو مانع ورود موادمضربه بدن ویا خروج موادمغذی از آن می شود.آسیب عملکرد این سددر اثر موادشیمیایی حاصل از آلودگی هوا و افزایش مصرف انواع مواد آرایشی

،تغییرات آب و هوایی یا برخی مواد طبیعی محرک ،عامل اصلی ایجاد حساسیت ، آلرژی والتهاب پوست است.

مدت هاست برای برطرف شدن این مشکل درصنایع آرایشی –بهداشتی تلاش های فراوانی شده، در واقع یکی از وظایف اصلی واحد تحقیق وتوسعه این صنعت ، خارج کردن مواد محرک از مواد آرایشی و وارد کردن ترکیباتی است که نه تنها عامل محرک به حساب نمی آیند بلکه پوست را نیز التیام داده وحالت طبیعی آن را بر می گردانند. در همین راستا تحقیق های فراوانی روی مواد طبیعی و گیاهی و قابلیت های آنها در دستیابی به این هدف مهم شده است.

گیاه پرپین یکی از این مواد ضد التهاب است که درترکیبات آرایشی –بهداشتی کاربرد پیداکرده است. این گیاه با از بین بردن رادیکال های آزاد ،غشاء سلول را پایدار می کند،باعث تعمیر و التیام سلول آسیب دیده شده و سد دفاعی پوست را بازسازی می کند و مانع خشکی وپیری سلول های پوست می گردد.

رادیکال های آزاد هم در طی فرایند فیزیولوژیک سلولی وهم محرک های خارجی ایجاد می شوند و می توانند به غشاء سلول ،پروتئین وحتی DNA سلول پوست حمله کرده و باعث پیری ویا حتی مرگ سلول شوند.

حلیمه کریمی

   

References:

-Brief Analysis of Causes of Sensitive Skin and Advances in Evaluation if Anti-Allergic Activity of Cosmetic Products. Fan,L; et al.Int.J.Cos.Sci.2015.


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi