شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

ویتامین ها و مواد معدنی در بیماری کلیه

آیا برای سلامتی خود مواد معدنی و ویتامین کافی دریافت میکنید؟آیا ارتباط بین سلامتی و ویتامین ها را میدانید؟

ویتامین ها و مواد معدنی چه هستند؟

ویتامین ها و مواد معدنی مواد در بدن شما برای کمک به انجام وظایف خاص هستند. با غذاهایی که میخورید به بدن برای دریافت آنها کمک میکنید. آنها به شما برای تامین انرژی ، کمک به رشد و ترمیم بافت، و حفط سلامتی کمک میکنند. همه ی افراد به آنها نیاز دارند. اما اگر شما مبتلا به بیماری های کلیوی و یا تحت دیالیز هستید، ممکن است مجاز به دریافت کافی آنها نباشید.

ویتامین ها و مواد معدنی در بیماری کلیه

آیا ویتامین و مواد معدنی کافی دریافت میکنید؟

تقریبا تمام ویتامین ها و مواد معدنی از غذاهایی که می خورید به دست است. بدن شما نمی تواند این مواد را بسازد. افراد با کلیه های سالم میتوانند با خوردن انواع مواد غذایی از همه گروه های غذایی (گوشت، غلات، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی) تعداد زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت کنند. اما اگر شما مبتلابه بیماری های کلیوی و یا تحت دیالیز هستید، رژیم غذایی خود را محدود کرده؛ بنابراین، ممکن است تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را دریافت نکنید. در این صورت نیاز به مکمل دارید که تحت نظر پزشک مجاز به استفاده هستید.

چرا مقادیر دریافت ویتامین و مواد معدنی متفاوت است؟

داشتن بیماری مزمن کلیه  نیاز به مواد مغذی را تغییر می دهد. برخی از دلایل عبارتند از:

محصولات زائدی که هر روز در بدن ساخته میشود و نیاز به مواد معدنی و ویتامین ها را تغییر میدهد.

استفاده از برخی از داروها نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی را تغییر میدهد.

برخی از ویتامین ها در طول درمان با دیالیز از دست می روند که نیاز به جبران دارند.

رژیم غذایی خاص در بیماران کلیوی با محدودیت در دریافت مواد غذایی باعث عدم دریافت ویتامین ها و مواد معدنی میشود.

در روزهایی که وعده های غذایی کافی و منظم دریافت نشود دریافت ویتامین هاو مواد معدنی نیز محدود میشود.

داشتن بیماری کلیوی توانایی بدن را برای ساخت برخی ویتامین ها مثل ویتامین d تغییر میدهد

چه مکملی نیاز است؟

بسته به سلامت فرد پزشک مکمل های زیر را توصیه میکند:

b کمپلکس:گروهی از ویتامین های b است ولی هر کدام عملکرد خاص خود را دارند

یکی از کارکردهای مهم ویتامین b6،b12 و اسید فولیک کمک به جذب آهن برای جلوگیری از کم خونی است. کم خونی به معنای کمبود گلبول های قرمز در خون است که این گلبول ها وظیفه ی حمل اکسیژن را بر عهده دارند.

دیگر ویتامین های گروه b ، به نام تیامین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک و نیاسین، میتوانند به عنوان مکمل دریافت شوند.این ویتامین ها به بالاترین جذب انرژی دریافتی از مواد غذایی کمک میکنند.

آهن: اگر دچار کم خونی هستید نیاز به دریافت دوز دارویی  آهن خوراکی یا تزریقی دارید که باید با تشخیص و تحت نظر پزشک مصرف شود.

ویتامین c :ویتامین c برای حفاطت از بافت های سالم استفاده می شود. همچنین زخمها و کبودی ها را سریعتر التیام می بخشد و ممکن است به پیشگیری از عفونت کمک کند.

ویتامین d : ممکن است نیاز به گرفتن مکمل ویتامین d داشته باشید.می توانید آن را به صورت یک قرص داده می شود و یا در طول دیالیز به عنوان دارو مصرف کنید. علاوه بر حفظ سلامت استخوان ها، تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که ویتامین d نیز ممکن است در برابر بیماری های قلبی نقش محافظت کننده داشته باشد. انواع مختلفی از ویتامین d وجود دارد که فقط پزشک قادر به تشخیص نوع و مقدار دریافت مورد نیاز خواهد بود.

کلسیم: کلسیم به همراه ویتامین d به حفظ استخوان های سالم کمک میکند. دوز مصرفی کلسیم نیز حتما باید توسط پزشک عیین شود.دریافت  کلسیم بیش از حد میتواند به همراه  فسفر در قلب، عروق خونی، ریه ها و دیگر بافت های بدن انباشته شده و رسوب کند. اگر سطح فسفر خون شما خیلی بالا باشد، ممکن است نیاز به استفاده یک دارو برای اتصال فسفر از مواد غذایی داشته باشید. برخی از داروها مسبب اتصال فسفر به کلسیم هستند. آنها می توانند باعث جذب  کلسیم اضافی شونداگر شما به آن نیاز دارید.

به کدام ویتامین برای جلوگیری از بیماری کلیوی نیاز داریم؟

شما ممکن است نیاز به اجتناب از دریافت برخی از ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشید اگر مبتلا به بیماری کلیوی هستید. برخی از این ویتامین ها شامل a، d، e و k هستند که احتمال دارد در بدن شما ساخته شوند و به سلامتی آسیب برسانند. با گذشت زمان، می توانند باعث سرگیجه، تهوع، و حتی مرگ شود. شما در صورتی که تحت نظر پزشک هستید مجاز به استفاده از این ویتامین ها هستید. همچنین این  نگرانی در مورد ویتامین c نیز وجود دارد  . برخی از افراد ممکن است به یک دوز کم ویتامینc نیاز داشته باشند ولی  دوزهای بالا ممکن است باعث تجمع اگزالات در افراد مبتلا به بیماری کلیوی شود. اگزالات ممکن است در استخوان ها و بافت نرم رسوب کند، که می تواند  باعث ایجاد درد و دیگر مسائل در طول زمان شوند.

ویتامین ها و مواد معدنی در بیماری کلیه

آیا استفاده از داروهای گیاهی مجاز است؟

داروهای گیاهی باید در افراد مبتلا به بیماری های کلیوی وافراد تحت درمان با دیالیز اجتناب شود. ممکن است تداخلات ناخواسته با سایر داروهای تجویز شده و یا سایر عوارض جانبی وجود داشته باشد. همیشه قبل از مصرف هر داروهای گیاهی، بیش از حد ویا تجویز خود سرانه با پزشک یا اروساز خود مشورت کنید که باسایر داروهای مصرفی تداخل نداشته باشد.

 

مهشاد بختیاری کارشناس تغذیه


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi