شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

وسواس فکری و تاثیر آن در چاقی

وسواس یک  مشکل روانشناختی است که مهمترین علامت آن اضطراب است. این اضطراب در قالب حساسیت و اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب، تمیزی، خوب بودن یا خوب رفتار کردن و هر نوع امور ساده و جزئی و پیش پا افتاده که باعث اذیت شدن فرد و اطرافیانش می شود. در وسواس، فرد انعطاف پذیری کمی از خود نشان می دهد و همیشه اضطراب و ترس دارد اضطراب و ترس دال بر اینکه قرار است یه اتفاق منفی بیفتد.

وسواس فکری و تاثیر آن در چاقی

بطور کلی دو نوع وسواس داریم:

۱٫ وسواس فکری یعنی اشتغال ذهنی مدوام و نشخوار فکری شدید در مورد همه امور مهم و کم اهمیت یا بی اهمیت. ۲٫ وسواس فکری عملی که در قالب رفتارهای تکراری و طولانی مثل شست و شوی چندباره ظروف یا دوش گرفتن های طولانی و مکرر.

وسواس بشدت باعث خستگی ذهنی و هیجانات منفی در فرد می شود و ریشه ارثی و ژنتیکی دارد ولی در طول زندگیبا تجارب و یادگیری تقویت می شود.

بطور کلی دو نوع وسواس داریم:

درمان وسواس هم به صورت دارو درمانی است هم مشاوره فردی و هم مشاوره خانوادگی. اگر فردی اضافه وزن داشته باشد و در عین حال درگیر بیماری وسواس باشد، قبل از گرفتن رژیم و تمرینات ورزشی بهتر است دارو درمانی را شروع کند و بعد چند جلسه مشاوره اقدام به رژیم درمانی و ورزش کند. البته ورزش منظم، خواب و بیداری منظم و شرایط خانوادگی آرام به کاهش نشخوار فکری کمک می کند ولی برای درمان دقیق آن، نیاز به مداخله روانپزشک، روانشناس و مشاور خانواده می باشد.

 


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi