شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

ورزش و بیماری آلزایمر

قرن گذشته، دوران افزایش طول زندگی انسان ها بوده است. در ۱۰۰ سال گذشته به میانگین عمر انسان در کشورهای پیشرفته، ۳۰ سال اضافه شده است. افزایش طول عمر با مشکلات و بیماری های خاص دوران سالمندی توام است. بنابراین روش های پیشگیری، تاخیر و درمان این عوارض از دیدگاه های مختلف از اهداف بلند مدت تحقیقات دنیا به شمار می رود. یکی از مشکلات مهم این دوران، شیوع بیماری دمانس و زوال عقل(خردزدودگی) است.

ورزش و بیماری آلزایمر

از شایع ترین دمانس ها، آلزایمر است. علائم بیماری الزایمر از دست دادن حافظه، قضاوت، استدلال، تغییرات در حالت و رفتار، کاهش قوای شناختی ، اختلال در حافظه، اختلالات خواب و تغییرات شخصیتی و خلقی است.

سلامتی مغز یکی از اهداف مهم در زندگی انسانها بوده که جهت دست یافتن به این هدف، ورزش میتواند کارساز باشد. امروزه به ورزش و فعالیت جسمانی نه تنها به عنوان روشی برای گذراندن اوقات فراغت، بلکه به عنوان ضرورتی غیرقابل چشم پوشی برای سلامت و بهزیستی می نگرند. ثمرات مثبت ورزش و فعالیت بدنی منظم در پژوهشهای مختلف تأیید شده است .

مدتهاست که فواید ورزش برای قلب و عروق شناخته شده است اما امروزه مشخص شده است که ورزش برای همه بدن و حتی مغز سودمند است. ورزش جریان خون را در کل بدن افزایش میدهد و بالطبع جریان خون در مغز نیز افزایش می‌یابد.

ورزش و بیماری آلزایمر

به نظر میرسد افزایش جریان خون در مغز فرایند از دست رفتن بافت سلولی مغز را که در حدود ۴۰ سالگی شروع میشود را کند می‌کند و باعث بهبود عملکرد مغزی میشود. فعالیت بدنی به طور گسترده به عنوان یک راهبرد رفتاری به منظور افزایش سلامتی عمومی از جمله عملکرد ذهنی پذیرفته شده است. انجام ورزش مستلزم کار هدفمند دستگاه عصبی است که پیامهای مهم را به عضلات ارسال می‌کند. ورزش موجب بهبود سیستم عصبی و هماهنگی بهتر عضلات و اعصاب خواهد شد. از آنجایی که اعصاب، رشته های ارتباطی مغز با اعضای بدن هستند فعالیت اعضای بدن تحت تأثیر مغز قرار میگیرد. ورزش اعصاب ارادی را به طور مستقیم و اعصاب غیرارادی را به طور غیر مستقیم تحت تأثیر قرار میدهد.

انجام ورزش باعث تولید سلولهای مغزی جدید در ناحیه هیپوکامپ مغزی میشود که محل اصلی یادگیری و حافظه است. اخیرا تحقیقات زیادی در مورد تأثیر ورزش بر عملکرد مغز انجام گرفته و مکانیسمهای بیولوژیکی متعددی در مورد اثرات ورزش و فعالیت فیزیکی بر عملکرد مغز پیشنهاد شده است. یکی از تأثیرات مهم ورزش بر عملکرد مغز در انسان، بهبود حافظه است.

ورزش و بیماری آلزایمر

برخی تحقیقات نیز به این نتیجه رسیدند که تمرینات هوازی و مقاومتی ساختار و عملکرد مغز را بهبود بخشیده است. همچنین تمرین بدنی، سبب افزایش شناخت و حافظه ، تاخیر کاهش حافظه مربوط به سن و تاخیر در شروع تخریب سیستم عصبی می شود. محققان به این نتیجه رسیدند کهولت و ضعف در کلیه افرادی که ورزش نمی کنند سریع تر صورت می گیرد و دستگاه عصبی سالمندان ورزشکار از سالمندان غیرورزشکار آماده تر است.

به عبارتی می توان انتظار داشت با کاریرد فعالیت های منظم ورزشی در برنامه های افراد بزرگسال از بروز و پیشرفت آلزایمر جلوگیری کرده و پیری دیررسی را تجربه نمود.

تحقیقات بیشتر نشان داد که آهسته دویدن ، راهپیمایی، دوچرخه سواری و حرکات موزون نیز مانند راه رفتن سریع موجب بهبود حافظه و زمان واکنش در سالمندان می شود.  پژوهشگران همچنین دریافتند سالمندانی که در یک برنامه تمرینی ، قدرتی و انعطافی به مدت یک ساعت ۳ بار در هفته و در طول ۴ ماه شرکت کردند عملکردشان در اجرای آزمون های حافظه بهبود یافت .

اگر چه این گونه بهبود حافظه بیشتر در سالمندانی که تمرین های هوازی انجام می دهند رخ می دهد اما تحقیقات نشان می دهد که در نتیجه تمرین های ورزشی مداوم میزان جریان خون در مغز افزایش می یابد افزایش جریان خون موجب اکسیژن رسانی وتغذیه بهتر نرون های مغز شده و از تنگ شدن عروق مغز جلوگیری می کند . این تأثیرات خود موجب پیشگیری از فراموش و زوال توانمندی های ذهنی درسالمندی می شود.

در آخر نیز میتوان بیان کرد که بهترین تمرینات برای روند بهبودی آلزایمر تمرینات هوازی می باشد که یکی از روش های معمول تمرینات هوازی در میانسالی و بزرگسالی، پیاده روی است.

 

راحله سلیمانی نیا

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi