شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

هورمون موثر در چاقی شناخته شد

هورمون موثر در چاقی شناخته شد

هورمون موثر در چاقی شناخته شد.

محققان دانشگاه McMaster کانادا کشف کردند ،میزان هورمون خاصی  دربدن افراد چاق بالاست.

 این هورمون فعالیت بافت چربی قهوه ایی را مهار می کند و منجر به بروز چاقی  می شود. چربی  قهوه ایی شکل مفیدی از چربی است که به عنوان تنور یا کوره بدن عمل می کند و با سوزاندن انرژی و چربی تولید گرما می کند. خلاصه مقاله که درمجله Natural Medicine چاپ شده ،در زیر آورده شده:

دو نوع هورمون سروتونین در بدن وجوددارد، یکی  به عنوان نوروترانسمیتر (انتقال دهنده عصبی) عمل می کند وسیگنال ها رااز یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر منتقل می کند.این نوع با اشتها ووضعیت روانی فرد مرتبط است وفقط ۵% سروتونین کل بدن را تشکیل می دهد. اما ۹۵% باقیمانده ،تحت عنوان سروتونین محیطی ، درگردش خون وجوددارد واحتمالا در صورتی که مقدار آن از حد تعادل بیشتر شود، منجر به کاهش فعالیت بافت چربی قهوه ایی می شود . اتفاقی که معمولا  در افراد چاق دیده می شود.

دانشمندان براین باورند با مهار تولید بیش ازحد این هورمون می توان چربی قهوه ایی را فعال کردو مانع چاقی شد. باتوجه به اینکه آنزیم تریپتوفان هیدروکسیلاز مسئول سنتز این هورمون در بدن است ، می توان با تولید داروهای بلوکه کننده این آنزیم ،بدون کاهش اشتها ،چربی بیشتری را در بدن سوزاند و چاقی  را درمان کرد.

حلیمه کریمی کارشناس ارشد تغذیه

References:

R.Steinberg,G; et al. Inhibiting Peripheral Serotonin Synthesis Reduces Obesity.Natural Medicine.8 December 2014.


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *