شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

هدف از A1C

آزمایش A1C، آزمایش هموگلوبین ((HbA1c نیز نامیده می شود که یک آزمایش خون معمول برای ارزیابی سطح قند خون می باشد. به طورخاص، این آزمون مقدار قند در سلول های قرمز خون متصل به پروتئین هموگلوبین را اندازه می گیرد. این تست زمانی که اولین بار دیابت در شما تشخیص داده می شود و برای ایجاد یک سطح A1C پایه استفاده می شود. بعد از آن، تکرار به عنوان یادگیری برای کنترل قند خون شما شروع می شود.

هدف از A1C

تغییر از داروهای خوراکی به انسولین:

اگر شما به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید، ممکن است با تغییر در شیوه ی زندگی قادر به درمان بیماری خود باشید، مانند: از دست دادن وزن، ورزش و داروهای خوراکی.

 

با توجه به کلینیک مایو، دو گروه مشترک انسولین عبارتند از:

صرف غذا (یا بولوس) انسولین:

سریع الاثر انسولینی است که همراه غذا مصرف شود و در ۱۵دقیقه یا کمتر شروع به کارمی کند. در۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت به اوج می رسد و تا ۵ ساعت در جریان خون باقی می ماند. کوتاه اثر (یا به طور منظم) انسولین نیز در صرف غذا گرفته و ۳۰ دقیقه پس از تزریق شروع به کارمی کند. در۲ تا ۵ ساعت به اوج می رسد و تا ۱۲ ساعت در جریان خون باقی می ماند.

راهنمایی هایی برای کاهش کلسترول

انسولین پایه:

این نوع انسولین یک یا دو بار در روز (اغلب در اطراف خواب) گرفته شده و سطح قند خون شما را در طول دوره های روزه داری و یا خواب طبیعی نگه می دارد. انسولین متوسط۹۰ دقیقه تا ۴ ساعت پس از تزریق شروع به کارکرده، در۴ تا ۱۲ ساعت به اوج می رسد و تا ۲۴ ساعت پس از تزریق کار می کند. انسولین طولانی اثر در عرض ۴۵ دقیقه تا ۴ ساعت شروع به کار کرده و تا ۲۴ ساعت پس از تزریق در خون باقی می ماند.

انتظارات هنگام تغییر درمان با انسولین؟

سوئیچینگ درمان انسولین:

اگر شما تجربه ی هریک از موارد زیر را داشتید در مورد تغییر طرح درمان انسولین خود با پزشک مشورت کنید:

هیپوگلیسمی مکرر (کاهش قند خون): نشانه ها شامل: احساس وحشت زده و عصبی شدن، اشتباه کردن و ضعیف شدن.

قند خون مکرر (قند خون بالا): اغلب هیچ نشانه ی مرتبط با سطح  قند خون بالا وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است بیش از حد احساس خستگی، تشنگی، تاری دید و یا ادرار بیشترداشته باشند.

A1C  و یا قند خون شما در روز بدون هیچ دلیل مشخصی شروع به نوسان بیش از حد بالا یا خیلی پایین تر از محدوده طبیعی می کند.

تغییر در روال خواب شما.

یک واکنش آلرژیک به انسولین.


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi