شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

نقش اراده در رسیدن به وزن ایده­ آل

نقش اراده در رسیدن به وزن ایده­ آل

اراده، حسی درونی برای تصمیم­ گیری، اقدام مثبت در جهت رسیدن به هدف، غلبه بر موانع و مشکلات و ثبات قدم با وجود رنج­ های پیشِ رو است. بارها شاهد بوده­ ایم که افراد از نداشتن اراده شکایت، و عدم موفقیت خود را به نداشتن اراده نسبت داده ­اند ولی گر از آن­ها بپرسیم که آیا می­دانید اراده به چه معناست؟ جواب صحیحی برای این سوأل ندارند.

بطورکلی هر زمان که ما تحت تأثیر تنبلی، بی ­حوصلگی، عادات منفی و ثابت همیشگی قرار بگیریم، اراده کمی داریم و اگر بتوانیم بر اینها غلبه کنیم، انسان با اراده­ای هستیم. اراده یعنی تبعیت نکردن از سنت همیشگی و غلط زندگی شخصی، یعنی تلاش برای تغییر و تحت تأثیر رنج ­ها قرار نگرفتن، اراده یعنی سرسختی و ایمان داشتن به اینکه راهی که قرار است برویم، بسوی بهتر بودن است و بس.

عده­ ای به غلط، عجله کردن برای انجام هرچه سریع­تر کارها را، اراده می ­نامند خود را انسان با اراده­ای درنظر می­گیرند. درحالی­که یکی از مشخصات اصلی انسان­های با اراده، عجول نبودن است. با صبر و با طمأنینه پیش رفتن و زود تحت تأثیر شکست­های موقتی قرار نگرفتن، نشانه­ای دالّ  بر نیروی اراده است. زمانی که فرد، اراده­ای پولادین داشته باشد، براحتی از خوشی­ها و لذت­های آنی می­گذرد و در راستای هدف­های متعالی­ تر پیش می­رود. اراده پولادین به اقدام مثبت ارتباط دارد نه به فکر مثبت! یعنی داشتن فکر زیبا و برنامه­ های ذهنی عالی و خوب تأثیری در پیشرفت و بهتر شدن نخواهد داشت مگر اینکه با اقدام مثبت همراه باشد.

داشتن اراده در خیلی از ابعاد زندگی ما مؤثر است و پیامدهای مثبت متعددی برایمان به همراه دارد. برای مثال دانش­ آموزی که با اراده باشد از نظر تحصیلی موفق­ تر از دانش ­آموزی است که اراده ضعیفی دارد. مدال­ های بیشتر از آنِ ورزشکاری است که اراده بیشتری دارد. در بحث مرتبط با وزن ایده­ آل هم اراده نقش اساسی دارد امّا متاسفانه توجه کمی به آن می­شود. اینکه یک فرد چاق نمی­تواند براحتی رژیم خود را رعایت کند و بلافاصله تحت تأثیر غذا یا خوردنی خاصی قرار می­گیرد بخاطر اراده ضعیف است نه خوشمزه بودن آن خوردنی خاص!

اما چه عواملی باعث می­شود که اراده مطلوبی برای بهتر زندگی کردن، نداشته باشیم؟ عوامل متعددی برای شکل­ گیری اراده قوی تأثیر گذار است. مهمترین عامل تربیت ناصحیح از دوران کودکی است. مثلا با کوچکترین گریه کودک، مادر تحت تأثیر قرار گرفته و سریع نیاز کودک را برآورده می­کند و صفت مادرِ خوب یا بهترین و دلسوزترین مادرِ دنیا را هم برای خود به کار می­برد!

در این حالت مادر نیست که کودک را تربیت می­کند بلکه بالعکس کودک مادر را تربیت می­کند! کم کم این رویه در کودک شکل می­گیرد که کوچکترین ناکامی را تجربه نکند و به قولی نازپروردگی در او شکل بگیرد. نازپرورده شدن به معنای همیشه در رفاه  بودن نیست  بلکه به معنای تسکین لحظه ­ای و آنی حتی برای کوچکترین ناکامی و رنج است.

عامل مهم دیگر در عدم رسیدن به اراده­ای قوی، تابع فکر بودن است. همانطور که در جامعه شاهدیم همه جا دم از فکر مثبت و قانون جذب و هزاران خرافات دیگر می­زنند. اینها فقط دلخوشی الکی است و بس! دنیا براساس فکر مثبت و منفی تغییر نمی­کند، دنیا بر اساس اقدام و عمل مثبت و منفی است که تغییر می­کند. اینکه فرد در ذهن خود لاغری را جذب کند فقط توهمی ذهنی در فرد شکل می­گیرد و هیچ اتفاقی در عالم واقعی صورت نمی­گیرد. تا زمانی که فرد تابع اقدام و عمل مثبت نباشد، اراده و درنهایت موفقیت فقط در قالب همان توهم ذهنی خواهد بود.

همانطور که گفته شد شد، اراده نقش مهمی در چاقی و لاغری دارد. بنابراین پیشنهاد می­شود قبل از گرفتن رژیم برای تقویت اراده بصورت تخصصی، به روانشناس مراجعه شود تا میان­برهای موفقیت در کوتاه­ترین زمان ممکن بدست آید.

مهدی علی­ محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi