شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

معاون بهداشت در همایش روز جهانی کنترل دخانیات

معاون بهداشت در همایش روز جهانی کنترل دخانیات

معاون بهداشت در همایش روز جهانی کنترل دخانیات:

  اغلب مصرف کنندگان سیگار و قلیان در گروه سنی ۳۵ تا ۶۳ سال هستند/سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان صرف درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات می شود

معاون بهداشت در همایش روز جهانی کنترل دخانیات بر لزوم تقویت سیستم مدیریتی، قانون و استفاده از تکنولوژی و علم در راستای کاهش قاچاق سیگار تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر علی اکبر سیاری در همایش روز جهانی کنترل دخانیات با اشاره به مرگ سالانه ۶۰۰ هزار نفر در اثر دود غیر مستقیم دخانیات، گفت: سالانه ۶ میلیون نفر در جهان به دلیل مصرف مواد دخانی فوت می کنند.

معاون بهداشت با بیان این که در ایران، مردم حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بابت محصولات دخانی خرج می کنند تا زودتر بمیرند، افزود: برای درمان بیماری های ناشی از مصرف مواد دخانی ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان توسط همین مردم و دولت هزینه می شود.

دکتر سیاری با بیان این که اغلب افرادی که سیگار و قلیان مصرف می کنند در گروه سنی ۳۵ تا ۶۳ سال هستند و با تاکید بر این که مصرف مواد دخانی قابل کنترل است، تصریح کرد: دولت ها در این راستا تلاش می کنند تا مصرف سیگار و مواد دخانی را کنترل کنند.

دکتر سیاری در ادامه، هدف شرکت های تولید کننده مواد دخانی را افزایش میزان تقاضا به منظور رونق بازار مواد دخانی و فروش زیاد دانست و گفت: یکی از راههایی که این شرکت ها می توانند به سود زیادی برسند، قاچاق مواد دخانی است.

معاون بهداشت متوسط قاچاق مواد دخانی در دنیا را ۴۰ درصد میزان مصرف دخانیات بیان کرد و گفت: در کشورهای با درآمد بالا، میانگین درصد بازار سیگار غیر قانونی ۹٫۸ درصد و قیمت هر پاکت سیگار ۴٫۸۹ دلار است.

وی افزود: همچنین در کشورهای با درآمد متوسط، میانگین درصد بازار سیگار غیرقانونی ۱۱٫۸ درصد و قیمت هر پاکت سیگار ۱٫۸۹ دلار و در کشورهای با درآمد پایین، میانگین درصد بازار سیگار غیرقانونی ۱۶٫۸ درصد و قیمت هر پاکت سیگار ۱٫۱۳ دلار است.

به گفته دکتر سیاری ۱۰ درصد هزینه یک خانواده فقیر، خرج مواد دخانی می شود و معلولیت و ناتوانی ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور زیاد است.

دکتر سیاری در ادامه بر لزوم تقویت سیستم مدیریتی، قانون و استفاده از تکنولوژی و علم در راستای کاهش قاچاق سیگار تاکید کرد و افزود: متاسفانه پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی سیگار جزء اولویت های صدم مجلس است که امیدواریم با اصلاح ضعف در سیستم کارشناسی و مدیریتی این مسائل حل شود.

منبع: وزارت بهداشت و درمان


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *