شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

مشکلات روانشناختی عمده در مسیر لاغری

مشکلات روانشناختی عمده در مسیر لاغری

مشکلات روانشناختی عمده در مسیر لاغری

بطور کلی زمانی که افراد با اضافه وزن بالا تصمیم به لاغر شدن می­گیرند، مسیری را طی خواهند کرد که فراز و نشیب­ های خاص خود را دارد. شاید مهمترین عاملِ موفقیت در این مسیر حل مسائل روانشناختی باشد که در این مقاله به چند مورد از عمده­ ترین آن­ها اشاره می­ کنم :

 1. استرس: استرس یا فشار روانی احساسی است دال بر ناتوانی در رویارویی با چالش­ها و مشکلات زندگی یا احساس ضعف و خستگی مفرط در انجام دادن برنامه ­های کاری و فشرده روزمره. استرس و فشار روانی به شدت بر عادت­های غذایی انسان تأثیر می­گذارد. استرس­ های طولانی مدت با افزایش علاقه به مصرف غذاهای پرانرژی و ریزه خواری کردن، در ارتباط است. همچنین استرس بشدت باعث افزایش پرخوری در افراد     می­شود.
 2. انگیزه: داشتن انگیزه در مسیر لاغری تضمین کننده موفقیت خواهد بود. انگیزه همان حس درونی یا نیروی محرک برای انجام کاری در راستای یک نیاز یا هدف است. انگیزه، عامل رفتار انسان به حساب می­آید و به سازگاری انسان در زندگی کمک می‌کند و با هدایت کردن توجه، بر انجام درست و دقیق رفتار تأثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات افراد در مسیر لاغر شدن از دست دادن انگیزه است که باعث شکست برنامه می­شود.
 3. اراده: اراده، حسی درونی برای تصمیم­ گیری، اقدام مثبت در جهت رسیدن به هدف، غلبه بر موانع و مشکلات و ثبات قدم با وجود رنج­ های پیشِ رو است. بارها شاهد بوده ­ایم که افراد چاق از نداشتن اراده شکایت، و عدم موفقیت خود را به نداشتن اراده نسبت داده­اند. اراده یعنی تبعیت نکردن از سنت همیشگی و غلط زندگی شخصی، یعنی تلاش برای تغییر و تحت تأثیر رنج­ها قرار نگرفتن، اراده یعنی سرسختی و ایمان داشتن به اینکه راهی که قرار است برویم، بسوی بهتر بودن است و بس.
 4. نا امیدی: احساس یأس و ناامیدی و در نهایت درماندگی ناشی از گرفتن رژیم ­های مختلف برای لاغری در خیلی از افراد چاق تجربه شده است. این عامل از داشتن انگیزه دوباره افراد برای لاغر شدن جلوگیری می­کند و بشدت آسیب رسان است.
 5. ناتوانی در مدیریت زمان: برای لاغر شدن لازم است که فرد برنامه­ هایی جهت رعایت رژیم، تمرین­ های ورزشی، مراقبت ­های روانشناختی، آزمایش­های پزشکی و …داشته باشد. در این اینجا مدیریت زمان جهت انجام امور خیلی مهم و حیاتی است یکی از مشکلاتی که افراد در مسیر لاغری با آن مواجه هستند ناتوانی در برنامه ریزی صحیح و مدیریت زمان است.
 6. انتظارات و توقعات بالا: اکثر افرادی که در مسیر لاغری قرار می­گیرند، برای رسیدن به هدف خیلی عجله کرده و انتظارات سطح بالایی از خود و رژیم دارند. مثلا روزی چند بار خود را وزن می­کنند و حساسیت بالایی از خود نشان می­دهند. این انتظارات و وسواس ­های زیاد در این موارد باعث اضطراب و نگرانی می­شود. اضطراب و نگرانی هم به نوبه خود منجر به پرخوری و ریزه­ خواری می­شود.
 7. مقایسه کردن: هر فردی شرایط خاص ژنتیکی، روانی و بدنی خود را دارد. اکثر افراد در زمینه لاغری خود را با دیگران مقایسه می­کنند. این مقایسه در اکثر موارد نابجا است و بر انگیزه و اراده افراد جهت رسیدن به هدف تأثیر منفی می­گذارد. شاید برای فردی مطلوب ترین حالت برای کاهش وزن در یک ماه پنج کیلو باشد و برای فردی دیگر فقط دو کیلو.
 8. افکار مشوش: بعضی از افراد در مسیر لاغری دچار نشخوارهای فکری و افکار مشوش می­شوند. مثلا با کمی کوتاهی در رعایت رژیم احساس
 9. می­کنند که وزن­شان بالا رفته و نگران می­شوند. درحالیکه مهمترین مؤلفه موفقیت در امر لاغری داشتن آرامش و اطمینان خاطر است.
 10. دلسردی: دلسردی بر نبود اعتقاد به توانایی ­های فرد در یافتن راه ­حل­ ها و ایجاد حرکت­ های مثبت مبتنی است و اکثر اوقات با بدبینی مترادف می ­باشد. برخلاف عبارت­ های دلگرم کننده که بر ایمان و اراده راسخ دلالت دارند، عبارت­ های دلسردکننده شک و تردید را می­سازند و باعث نگرش­ های منفی و توقعات نادرست  در فرد می­شوند. دلسردی ابعاد مختلفی دارد اما در خصوص افراد چاقی که تصمیم به لاغری گرفته ­اند دو بُعد مهم است. ۱٫ نگرش و دید منفی نسبت به خود و توانایی­های مورد نیاز جهت لاغری. ۲٫ ترس از شکست.
 11. خشم خودمحور: بسیاری از افرادی که در مسیر لاغری قرار می­گیرند، گاهی اوقات نسبت به خودشان احساس خشم دارند و عصبانی هستند. خشم فرد نسبت به خودش یا همان خشم خودمحور در اثر افکاری بوجود می­آید که مبنی بر کم­کاری، بی احتیاطی و بی­ مسئولیتی است. در این حالت فرد بشدت خود را سرزنش می­کند. سرزنش به خودی خود یکی از عوامل چاق شدن  است چون آرامش و تمرکز فرد را مختل می­کند.

برای حل مسائل روانشناختی مرتبط با لاغری، مراجعه به روانشناس و مشاور متخصص لازم است. نقش مشاور و روانشناس حمایت کردن، درک کردن، گوش دادن و کمک کردن است. او به ارزش ­ها، انتخاب­ ها و سبک زندگی افراد احترام می­گذارد. در عین حال به فرد کمک می­کند تا افکار احساسات­ و رفتارهایش را بهتر بشناسد و در مواردی، آنچه را که در لایه­ های زیرین روانش وجود دارد و به مشکلات موجود دامن زده است، شناسایی کند.

مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi