شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

مزایای چای برای سلامتی

چای به خاطر فرهنگ سازی در سراسر جهان به دلیل توانایی آن برای تسکین، بازگرداندن و تازه سازی شناخته شده است. چای برای بسیاری از مزایای بالقوه سلامت – از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی تا بهبود سلامت دندان ها و کاهش وزن مفید است.
چای و سلامت قلب

قوی ترین شواهد در رابطه با سلامت قلب به اثرات آنتی اکسیدانی در چای مربوط می شود. این مطالعات که در رابطه با مصرف چای سیاه و سلامت قلب گزارش شده است، میزان شیوع حمله قلبی را کاهش داده، در حالی که نوشیدن چای سبز با کاهش کلسترول ، LDL و تری گلیسیرید همراه بود.
مزایای چای برای سلامتی

آیا می توان با چای از سرطان جلوگیری کرد؟

حمایت از مزایای پیشگیری چای از سرطان کمتر قانع کننده است. پیشنهاد شده است که ترکیبات پلی فنل – به ویژه کاتچین ها – در چای ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از سرطان داشته باشند. با این حال، مطالعات مربوط به چای سیاه و انواع مختلف سرطان بسیار محدود و یا متناقض بوده است.
چای برای دندان

در سال ۲۰۱۰، محققان ژاپنی حداقل یک فنجان چای سبز در روز را با کاهش قابل توجهی برای از دست دادن دندان همراه می کردند. مطالعات دیگر پیشنهاد کرده اند چای ممکن است pH سطح دندان را  با سرکوب رشد باکتری های پریودنتال کاهش دهد. احتمال بیشتری برای اثرات ضد انعقادی چای، محتوای فلوراید آن است. چای معمولا با آب فلوراید شده آب می شود و گیاه چای به طور طبیعی فلوراید را از خاک تجمع می دهد.
مزایای چای برای سلامتی

چای و کاهش وزن

شواهد حاوی چای به عنوان کمک کاهش وزن به طور عمده بر روی مطالعاتی است که از عصاره چای (epigallocatechin gallate و سایر پلی فنل ها و کافئین) استفاده می کنند. این نتایج ممکن است به طور مستقیم برای چای دم که در مقادیر طبیعی مصرف شده است، نباشد.
رژیم غذایی

چای و کافئین

مقدار کافئین چای به طور گسترده بستگی به نوع چای مورد استفاده و نحوه مصرف آن دارد. سطوح معمول برای چای کمتر از نصف قهوه است که از ۲۰ تا ۹۰ میلی گرم در هر اونس مایع (در مقایسه با ۵۰ تا ۱۲۰ میلی گرم در قهوه) است.

 


درباره نویسنده :
مهشاد بختیاری
لوگو دکتر سلامت
مهشاد بختیاری
نظام پزشکی : ت - 6648 کارشناس تغذیه ، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم تحقیقات تهران اپراتور لاغری موضعی در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *