شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

لاغری و رمضان

لاغری و رمضان

لاغری و رمضان

بسیاری از عزیزان در طول سال اضافه خوری های متعددی داشته اند وبا فرا رسیدن ماه مبارک رمضان خوشحالند که در این ماه با روزه داری ضمن انجام واجبات شرعی به لاغری هم دست پیدا می کنند و به اصطلاح جبران مافات می شود در حالی که اینگونه نیست.

رمضان فصل چاقی است . بسیاری از افرادی که استعداد چاقی دارند در ماه رمضان دچار اضافه وزن می شوند .

علل ها متعدد است : از کاهش فعالیت بدنی گرفته تا ناپرهیزی ها و ریزه خواری های متعدد بعد از افطار  و شیرینی و زولبیا و… اما از همه مهمتر آنچه که در ماه رمضان اتفاق اصلی است کاهش متابولیسم بدن می باشد . سرعت سوخت و سوز بدن به شدت کاهش می یابد و بدن  به سمت ذخایر انرژی های اضافه حرکت می کند . گرسنگی طولانی در روزهای این ماه کاهنده سوخت و ساز بدن است . برای درمان بهترین راه حل عبارتند از : برخوردای از یک رژیم غذایی مناسب ماه مبارک رمضان در کنار یک ورزش ملایم در طول شبانه روز . در ویژگی رزیم غذایی مذکور بایستی عرض کرد که افراد حتما بایستی افطار ساده اولیه ، شام و سحر را دریافت کنند حذف شام یا سحر و نیز روی آوردن به خوردن نان و پنیر به جای شام یا سحری مطلوب نیست و خود عاملی است برای اضافه وزن . برای ورزش  توصیه می کنیم  بعد از شام ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشند اگر شده روزها حتی در منزل و در زیر باد کولر . همین تحرک به ظاهر آرام برای فعال نگه داشتن چرخه سوخت بدن اثرات ارزنده ای دارد.

شبهای قدر نزدیک است از همه خوانندگان استدعا دارم ما رانیز در زمره  دعای خیر خود قرار دهند و برای توفیق در خدمت صادقانه و علمی به مردم در محضر خداوند متعال ما را از دعای خود محروم نفرمایند .

طاعات قبول

دکتر محمود سلامت زاده

رئیس کلینیک سلامت


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi