شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

قهوه احتمالا می تواند به کاهش وزن کمک کند

خلاصه: دانشمندان به تازگی دریافتند که  نوشیدن قهوه با تحریک ” بافت چربی قهوه ای” (سیستم دفاعی بدن در مبارزه با تجمع چربی) می تواند با چاقی مقابله کند.

دانشمندان دانشگاه ناتینگهامUniversity of Nottingham.2019) ) به تازگی دریافتند که  نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند با تحریک ” بافت چربی قهوه ای” (سیستم دفاعی بدن در مبارزه با تجمع چربی) با چاقی ودیابت مقابله کند.

مدت هاست دانشمندان به بررسی ترکیباتی می پردازند که مستقیم روی “بافت چربی قهوه ای” اثر میکنند.”چربی قهوه ای” بافتی است که در تعیین اینکه چطور بدن به سرعت چربی دریافتی از غذا را بعنوان کالری بسوزاند، نقش اصلی ایفا می‌کند.

قهوه احتمالا می تواند به کاهش وزن کمک کند

بافت چربی قهوه ای یا همان چربی قهوه ای یکی از دو نوع چربی است که در بدن یافت می‌شود وعملکرد اصلی آن تولید حرارت بوسیله سوزاندن کالری است (در مقابل چربی سفید که کالری اضافی را ذخیره می کند.)

دانشمندان دریافته اند افرادی با BMI کمترمقدار بیشتری چربی قهوه ای دارند. آنها معتقدند چربی قهوه ای مسیر متفاوتی از سایر چربی ها را در بدن طی می‌کند وبا سوزاندن قند وچربی حرارت تولید می کند. افزایش فعالیت این بافت کنترل سطح قند و لیپید های خون را بهبود می بخشد وسوزاندن کالری بیشتر ، به کاهش وزن کمک می کند.

این مطالعه ،اولین بررسی روی انسان است که نشان می دهد خوردن یک فنجان قهوه می تواند بطور مستقیم روی عملکرد بافت چربی قهوه ای تاثیر بگذارد.

اینکه کافیین بعنوان یکی از ترکیبات قهوه، عامل اصلی این تحریک است یا ترکیب دیگر، هنوز مشخص نیست .

با توجه به اینکه این اولین مطالعه انجام شده بر روی انسان است ، تا مشخص شدن دوز وترکیب مناسب در مطالعات بعدی ،به افرادی که از رژیم کاهش وزن استفاده می کنند، توصیه می شود قهوه را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

 

حلیمه کریمی 

کارشناس ارشد تغذیه

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi