شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

فوبیای چاقی

فوبیا یعنی ترس بدون دلیل و گاه غیرمنطقی. فوبیای چاقی اصطلاحی است برای توضیح این مفهوم که چاق شدن یک معضل است و طرد اجتماعی و خانوادگی را به همراه دارد. این مفهوم در سالهای اخیر رایج تر شده چرا که از لحاظ اجتماعی و فرهنگی لاغر بودن و فیتنس بودن برای تایید افراد و مقبول بودنشان یک معیار در نظر گرفته شده است. گاه دیده می شود که افراد ناخودآگاه کسانی را که چاق هستند به صورت بیمارگونه ای پیشداوری می کنند و در ذهنشان برچسب های منفی دارند یا قضاوت های نابجا می کنند.

فوبیای چاقی

این فرهنگ در گذشته های نه چندان دور برعکس بوده است طوریکه زنان چاق مقبولیت اجتماعی بیشتری داشتند و چاق بودن تداعی قوی بودنن بوده است.

نشانه های فوبیای چاقی فکر دائم و بی وقفه در مورد چاقی و جلوگیری از چاق شدن، اعتماد به نفس پایین، پیش بینی های منفی در مورد خود در ارتباط با دیگران و در موقعیت، فکرخوانی دیگران بصورت منفی، گوشه گیری، بدبینی نسبت به دیگران، خودسرزنشی و خودخوری است.

ممکن است فرد لاغر باشد و فوبیای چاقی داشته باشد که بصورت وسواس فکری نمود پیدا می کند.

علاوه بر بسترسازی فرهنگی و پذیرش افراد چاق و احترام بی قید و شرط به انسان ها فارغ از شرایط ظاهری شان، باید فردی که درگیر فوبیای چاقی است جلسات مشاوره و روانشناسی را داشته باشد چون خود این فوبیا می تواند باعث اشتهای کاذب و ولع خوردن و در نهایت چاقی یا دیگر آسیب های روانشناختی شود.


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi