شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

فاکتورهای آمادگی جسمانی

اجزای آمادگی جسمانی عبارتند از:

استقامت قلبی-عروقی، ترکیب بدنی، قدرت و استقامت عضلانی و انعطاف پذیری. در این مقاله ۲ مورد از این عناصر تعریف می شود و ارتباط آنها با تندرستی مشخص می گردد و در مورد شیوه های توسعه این عناصر بحث می شود.

فاکتورهای آمادگی جسمانی

قدرت و استقامت عضلانی

قدرت عضلانی عبارت است از حداکثر نیرویی که یک عضله و یا گروه عضلانی فقط برای یک بار می تواند در مقابل یک نیروی مقاوم اعمال کند.

به اعتقاد بعضی از مردم، استقامت و قدرت عضلانی فقط برای ورزشکاران و کسانی که در کارهای سنگین فعالیت می کنند، لازم است. در صورتی که قدرت و استقامت عضلانی برای اجرای کارهای روزمره نیز ضروری است. این اجزای آمادگی جسمانی برای تمام مردم در انجام کارهای روزانه، حفظ وضعیت قامت و مقاومت در مقابل خستگی ضروری است. با افزایش سن، حفظ استقامت و قدرت ضروری است. زیرا اینکار در زندگی مستقل نقش مهمی دارد.

کسب قدرت و استقامت عضلات بالاتنه از طریق بارفیکس و عضلات شکم از طریق دراز و نشست، نمونه هایی از تمرینات حفظ وضعیت قامت و بهبود ظاهر شخص می باشد.

فاکتورهای آمادگی جسمانی

انعطاف پذیری به عنوان حداکثر دامنه ی حرکت در یک مفصل تعریف می شود. این عامل یکی از مهترین عناصر آمادگی جسمانی است. انعطاف پذیری در پیشگیری از آسیب های عضلانی نیز موثر است. ضعف انعطاف پذیری موجب ناهماهنگی در حرکات می شود و همچنین موارد آسیب دیدگی را افزایش می دهد. استفاده از برنامه های کششی قبل و بعد از تمرین موجب بهبود درد عضلانی و گرفتگی عضلات پس از فعالیت های شدید بدنی می شود.

انعطاف پذیری در اجرای فعالیت های جسمانی نقش موثری دارد و موجب اجرای موثر تمام فعالیت های حرکتی اعم از فعالیت های مرتبط با کار روزمره و یا ورزش می شود و فرد را در اجرای بهتر فعالیت ها یاری می کند، ولی این عامل اغلب نادیده گرفته شده و از توسعه ی آن غفلت می شود.


درباره نویسنده :
اکرم مهری
لوگو دکتر سلامت
اکرم مهری
کارشناس تربیت بدنی ، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی مشاور ورزشی کلینیک سلامت از سال 1391 تاکنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi