شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

عملیات برای: توقف کاهش وزن ،علی رغم استفاده از رژیم لاغری وراه حل آن توقف کاهش وزن ،علی رغم استفاده از رژیم لاغری وراه حل آن

عملیات برای: توقف کاهش وزن ،علی رغم استفاده از رژیم لاغری وراه حل آن توقف کاهش وزن ،علی رغم استفاده از رژیم لاغری وراه حل آن

 توقف کاهش وزن ،علی رغم استفاده از رژیم لاغری وراه حل آن

محدودیت دریافت انرژی  در حال حاضر به عنوان موثرترین استراتژی کاهش وزن برای افراد چاق بکار می رود، اما  این دریافت محدود انرژی  در شکل پیوسته باعث ایجاد اثرات فیزیولوژیک می شود ، بطوریکه بدن خود را با این مقدارکم انرژی تطبیق داده و به تبع آن کاهش وزن بیشتر متوقف می گردد.

 برای حل این مشکل به نظر می رسد با تغییرمناسب در تعادل انرژی ،در طی مداخلات کاهش وزن بتوان پاسخ تطبیقی بدن را تا حدودی تضعیف کرد و کفایت کاهش وزن را افزایش داد. با بررسی مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، به نظر می رسد بکارگیری رژیم غذایی متناوب در کنار رژیم غذایی پیوسته  می تواند موثر باشد. استفاده ازدوره های  ۱ تا ۷ روزه با محدودیت متوسط تا شدید انرژی نمونه ای از رژیم غذایی متناوب است.

نتایج حاصل ازمطالعات نشان می دهد:

استفاده ازاین روش درمانی علاوه بر سودمندی های روش پیوسته ، در حفظ  توده بدون چربی بدن و کاهش وزن تاثیر بهتری دارد.

حلیمه کریمی  کارشناس ارشد تغذیه

References:

Seimon RV ; et al. Do intermittent diets provide physiological benefits over continuous diets for weight loss? A systematic review of clinical trials. Mol Cell Endocrinol. 2015 Sep 15.

Varady  KA. Intermittent versus daily calorie restriction: which diet regimen is more effective for weight loss? Obes Rev. 2011 Jul; 12(7): 593-601.


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi