شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

عملکرد قلبی عروقی در ورزش

عملکرد قلبی عروقی در ورزش

ورزش و تاثیر آن در دستگاه قلبی عروقی

دستگاه قلبی عروقی اعمال مهم و متعددی در بدن انجام می دهد. دستگاه قلبی عروقی اکسیژن و مواد غذایی را به سلول های بدن تحویل داده و دی اکسید کربن و مواد زائد حاصل از سوخت وساز را از سلول ها دور می کند.این دستگاه درجه حرارت و مقدار مایعات بدن را در حد طبیعی حفظ میکند.

 

واکنش قلب به تمرینات ورزشی

هنگام ورزش تغییرات متعددی در دستگاه قلب و عروق رخ می دهد. با افزایش شدت فعالیت ورزشی ، ضربان قلب افزایش می یابد. قلب خون بیشتری تزریق می کند و باعث افزایش سرعت گردش خون    می شود. به طوری که مقدار خون تزریقی با هر انقباض افزایش            می یابد. بنابراین هنگام ورزش ،علاوه برافزایش سرعت جریان خون ، خون بیشتری نسبت به حالت استراحت به خارج از قلب رانده                می شود

قلب مقادیر کافی اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز را به بافت ها                می رساند و مواد زائدی را که به سرعت به هنگام ورزش در بدن توید می شوند ، سریعتر دفع می کند.

تمرینات جنبشی پایین تنه :

ساده تر!

در افرادی که در وضعیت درازکش یا طاقباز به فعالیت پرداخته اند حجم ها ضربه ای بیشینه در شروع فعالیت ورزشی به دست می آید و دلیل آن کمتر بودن فشارهای جاذبه ای است که مقاومت را در برابر بازگشت سیاهرگی به قلب کاهش می دهد. می توان از ورزش هایی نظیر شنا استفاده کرد.

هنگامی که بدن در وضعیت درازکش است، خون در اندام پایینی جمع نمی شود به همین علت خون به راحتی به قلب باز می گردد.

تمرینات جنبشی بالاتنه :

در مقایسه با فعالیت ورزشی پایین تنه میزان تهویه بیشتر است ولی برون ده قلب بدون تغییر می ماند افزایش فشار خون در فعالیت های ورزشی دستی به این علت است که توده عضلانی کمتری هنگام کار درگیر می شود و اینکه عروق خونی فراوان بالاتته دچار انبساط نمی شوند و در نتیجه مقاومت در برابر جریان خون محیطی افزایش  می یابد . جریان خون عضله در فعالیت های بالاتنه و پایین تنه مشابه است.

اکرم مهری کارشناس ارشد ورزش


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi