شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

طلبیدن غذا

برخی مردم گاهی میل زیادی به یک نوع غذا حتی زمانی که گرسنه نیستند مانند بستنی یا پیتزا و… پیدا می کنند.تئوری های زیادی این تمایل را توصیف می کند که عبارت اند از:

۱-محدودیت غذاییخودساخته

۲-تمایل فیزیولوژیکی برای مصرف آن غذا

۳-تغییرات هورمونی

۴-تفاوت بین دو جنس مرد و زن

۵-پاسخ به استرس

طبق عقیده یکی از رژیم شناسان، ویار به غذا باعث افزایش وزن نمی شود اما تکذیب آن اضافه وزن را به دنبال دارد.به طور مثال فردی میل به خوردن غذایی خاص می کند و از آن پرهیز می کند. اما دو ساعت بعد تمایل اوبه مراتب بیشتر شده و دیگر نمی تواند جلوی خود را بگیرد.بهتر است به غذاها لقب خوب و بد ندهیم.نکته کلیدی کنترل مقدار دریافتی است.

اشتهای کاذب و تاثیر آن بر افزایش وزن

برخی زنان معمولا در مواجه با غصه،اضطراب و افسردگی تمایل به غذا خوردن پیدا می کنند. برخی مردان در هنگام تنهایی وافسردگی به دنبال غذا هستند. اغلب اوقات تغییرات هورمونی ایجاد شده در اثر سیکل های عادت ماهیانه، باعث تمایل زنان به غذاهای خاص می شود.بلافاصله قبل از شروع عادت ماهیانه سطح استروژن بدن افت می کند و بنابراین سطح سروتونین نیز در مغز کاهش می یابد.در نتیجه تمایل برای مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات و چربی از قبیل شکلات،شیرینی ها،کیک،چیپس سیب زمینی و مغزهای بوداده شده افزایش می یابد.

هیچ اشکالی ندارد که فرد تکه ای شکلات مصرف کند.اما وقتی که آن ها جایگزین غذاهای اصلی در رژیم غذایی شوند یا مصرفشان بیش از اندازه زیاد باشد آن زمان است که حس طلبیدن غذا از کنترل خارج شده و سلامتی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد.

در ارتباط با تفاوت جنسیتی مردان بیشتر به غذاهای پروتئینی میل دارند اما زنان بیشتر به شکلات،بستنی و نان گرایش پیدا می کنند.طبق گفته یک رژیم شناس این به هورمون های جنسی و ترکیب بدن نسبت داده می شود.مردان مقدار زیادی هورمون تستوسترون تولید می کنند و توده ی عضلانی بیشتری دارند نیاز آن ها را به پروتئین بیشتر می کند.

افزایش استرس نیز می تواند سبب افزایش تمایل فرد به مصرف کربوهیدرات برای تولید انرژی شود.

چندین راه برای مقابله با هوس غذایی وجود دارد:

۱-روز خود را با مصرف صبحانه آغاز کنید تا آن قدر گرسنه نشوید که نتوانید غذا خوردن خود را کنترل کنید.

۲-احساس عذاب وجدان خود را از طریق اجتناب از طبقه بندی غذاها به انواع خوب و بد کنترل کنید.بعضی از غذاها نسبت به بقیه سالم ترند.اما گاهی غذاهای ناسالم هم می توانند به مقدار کم تر و منطقی مصرف شوند.

۳-میان وعده های سالم را همیشه درمنزل و محل کار دسترس داشته باشید.

۴-هیچ گاه مدت زمان طولانی بدون غذا خوردن سپری نکنید.

۵-منابع پروتئین خالص را با غذاهای کربوهیدراتی پر فیبر ترکیب کنید تا به این ترتیب برای چند ساعت انرژی داشته باشید و احساس سیری کنید.

اگر فرد سبک زندگی سالم داشته باشد و به طور مرتب از غذاهای سالم استفاده کند،وعده ها و میان وعده های منظم دریافت کند می تواند  ویار غذایی خود را کنترل کند.

 

 

 


درباره نویسنده :
نیلوفر ژورک
لوگو دکتر سلامت
نیلوفر ژورک
کارشناس تغذیه در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi