شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

سلولیت و درمان آن

سلولیت از لحاظ ریشه ی لغوی به معنی اختلال متابولیک موضعی بافت تحت جلدی است که موجب ایجاد فرورفتگی های بدمنظره و ندولار و چین و چروک خوردن پوست و ظاهر پوست پرتقالی و ورم کرده ی پوست می شود که به طور شایع در ناحیه ی لگن ، اندام های تحتانی , باتوک و شکم دیده می شود.

سلولیت و درمان آن

افراد حتی گاهی با کمترین اضافه وزن هم دچارش می شوند و بدتر از آن رفع سلولیت است که در قسمت ران ، باسن و پشت پا به سختی قابل درمان است. مطالعات منتشر شده اظهار میدارد که ۸۵%-۹۵% زنان بعد از سنین بلوغ دارای درجاتی از سلولیت هستند. مرد‌ها به دلیل طرز قرار گرفتن فیبر‌های بافت همبند در زیر پوست‌شان وبه این  دلیل‌ که پوست محکم‌تری دارند سلولیت ندارند.‌این فیبر‌ها به جای‌اینکه به‌صورت متقاطع قرار گیرند،

به‌صورت عمود بر پوست قرار گرفته‌اند و به همین دلیل تشکیل سلولیتی چربی هرگز در زیرپوست‌شان اتفاق نمی‌‌افتد.دلیل دیگر هورمون‌ها هستند..هورمون‌ها یکی از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت وسازو ذخیره چربی‌ها در زیر پوست می‌باشند. زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی،یائسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های دبارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند و فقط چاق‌ها و یا زنان دارای اضافه وزن از سلولیت شکایت ندارند.

سلولیت و درمان آن

سلولیت یک مشکل با علل مختلف است و زمینه های ژنتیکی در ابتلای آن نقش مهمی دارند ولی عوامل دیگری به غیر از ژنتیک در بروز سلولیت موثر است. سلولیت عمدتا در خانم ها دیده می شود. تغذیه و رژیم های حاوی میزان زیاد کربوهیدرات (قندی( باعث افزایش انسولین خون و به دنبال آن افزایش ساخت و ساز چربی، باعث افزایش محتوای چربی بدن و ریسک ایجاد سلولیت می شود.

شیوه زندگی بی تحرک، می تواند باعث کاهش جریان طبیعی خون شود و در نتیجه رکود خون و تغییرات کاهش جریان خون، در نواحی مستعد، به سلولیت می انجامد. بارداری، افزایش هورمون های بدن مانند پرولاکتین و انسولین و نیز افزایش حجم مایع با تحریک چربی سازی و تجمع مایع باعث ایجاد سلولیت می شود. مطالعات نشان داده یکی از علل ایجاد سلولیت تفاوت های جنسی، در بافت همبندی است.

نوشیدن ناکافی آب و سیگار کشیدن نیز از عوامل ایجاد کننده سلولیت می باشند.اضافه وزن و همچنین استفاده از رژیم های اشتباه جهت لاغری یکی از علل اصلی بوجود آمدن سلولیت می باشد.

راههای درمانی سلولیت عبارتند از:

ماساژ

ورزش

رژیم غذایی مناسب

کاهش وزن به صورت اصولی

اخیرا استفاده از شاک ویو به عنوان یکی از روش های جدید درمانی جهت درمان سلولیت مطرح شده است.

شـاک ویـو امواج صوتی با انرژی بالا می باشد که خارج از بدن تولید شده و جهت درمان در نقطه یا ناحیه خاصی از بدن به کار می روند .

این امواج با فشارهای مثبت بالا تا ۱۰۰ مگاپاسکال ( تا صد برابر فشار اتمسفر ) و منفی در محدوده ۵ تا ۱۰ مگاپاسکال مشخص می شوند .

سلولیت و درمان آن

این امواج پس از تولید داخل بدن از محیط مایع و بافت نرم عبور می کنند و اثر آنها در مرز مشترک دو بافت با امپدانس متفاوت مانند محل اتصال استخوان و بافت نرم ظاهر می شود . از نکات مثبت استفاده از شاک ویو عدم نیاز به بی حسی و عوارض جانبی است. استفاده از جریان الکتریکی در سیستمهای شـاک ویـو باعث کوتاه شدن جلسه درمان ، کاهش طول دوره درمانی ، افزایش اثر شـاک ویـوهـا و جلوگیری از مقاومت بدندر برابر این امواج می شود .

قبل از شروع درمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی از روغن بچه استفاده می شود . معمولا منطقه درمان بصورت افقی و عمودی درمان شده و بطور متوسط ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ پالس در هر جلسه استفاده می شود .

برای ماندگار شدن درمان سلولیت با شاک ویو بعد از استفاده از دستگاه باید سعی نمود وزن بدن را کنترل نمود و از بالا رفتن وزن جلوگیری کرد.اثرات درمانی شاک ویو ۶ تا ۱۲ ماه در بدن باقی می ماند.تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که از این دستگاه در نواحی سر و گردن و قفسه سینه نباید استفاده نمود.

 

راحله سلیمانی نیا

کارشناس ارشد مدیریت ورزشی


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *