دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

سبک زندگی و نقش آن در چاقی

سبک زندگی و نقش آن در چاقی ,    منتشر شده در 248 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      302   پرینت       

سبک زندگی به معنای روش ها، رفتارها، طرز فکر، ترجیح ها و هر مدل کارکردی است که فرد را تعریف یا معرفی می کند. اصولا سبک زندگی ناخودآگاه است و برای تغییر آن در وهله اول نیاز به آگاهی و شناخت آن است.

افرادی که با اضافه وزن درگیر هستند، سبک زندگی خاصی دارند که در اکثریت قابل مشاهده است. مهمترین نشانه آن تجربه مکرر فرایند رنج و لذت در طول روز است. مثلا در خصوص یک نیاز غریزی مثل گرسنگی، از طرفی یا بشدت گرسنگی را تحمل می کنند و تجربه رنج دارند و هنگامی که غذا می خورند به خاطر جبران رنج ناشی از گرسنگی، بسیار با لذت و ولع غذا می خورند و دیرتر از دیگران سیر می شوند.

سبک زندگی و نقش آن در چاقی

در این زمینه به خواب می توانیم اشاره کنیم. متاسفانه اکثر افراد با اضافه وزن خواب منظم ندارند. یا زیاد می خوابند یا کم یا دیر بخواب می روند و باز مکانیزم جبران را در  پیش می گیرند. پس یکی از کارکردهای ناکارآمد و آسیب رسان افراد با اضافه وزن بالا، مکانیزم جبران است که تقریبا روزانه تجربه می کنند و از برطرف نکردن یک نیاز در یک زمان و ارضای آن نیاز در زمانی دیگر به صورت شدید و غیرضروری ناشی می شود.

توجه زیاد به وزن از یک طرف و کم توجهی افراطی به آن از طرف دیگر، یکی دیگر از خصوصیات سبک زندگی افراد با اضافه وزن بالاست.

تغییر سبک زندگی بشدت در لاغر شدن و لاغر ماندن مهم است و برای تغییر سبک زندگی نیاز به کسب آگاهی، انتخاب رفتارها، افکار و ترجیح های کارآمد و تمرین مداوم برای تثبیت شدن آن در روان، داریم.


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دانشجوی دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *