شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

سازمان غذا و دارو

سازمان غذا و دارو

کاهش ۳۹ درصدی ارجاع بیماران به خارج بیمارستان برای تهیه دارو واقلام پزشکی

 به گفته رئیس سازمان غذا و دارو آمارها نشان می دهد که میزان ارجاع بیماران برای تهیه تجهیزات پزشکی و دارو به خارج از بیمارستان از ۴۰ درصد به زیر یک درصد رسیده است. با توجه به این که کاهش مراجعات بیماران به خارج از بیمارستان ها یکی از اهداف و مراحل طرح تحول سلامت است که از اردیبهشت سال ۹۳ آغاز شد طی یکسال اخیر شاهد کاهش بیش از ۳۹ درصدی مراجعات بیماران برای تهیه اقلام پزشکی و دارو به خارج از بیمارستان بودیم.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: هدف نخست وزارت بهداشت دسترسی عادلانه همه مردم به تجهیزات پزشکی است و در این راستا ۵۰ درصد از اعتبارات طرح تحول سلامت در موضوع دارو و تجهیزات پزشکی صرف شده است. به گزارش فارس، رسول دیناروند دیروز در هجدهمین نمایشگاه ایران هلث حضور یافت و در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: درست است که بازار تجهیزات پزشکی در ایران بازار بزرگی نیست و ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان بازار تجهیزات پزشکی است که معادل ۱٫۷ میلیارد دلار می شود، اما وابستگی ما در این حوزه به واردات کم نیست. رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اکنون ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی مصرفی در کشور وارداتی است این در شرایطی است که ما شرکت های زیادی در حوزه تجهیزات پزشکی داریم و در چند سال اخیر نیز شرکت های دانش بنیان در حوزه پزشکی فعال شده است. وی دسترسی آسان به خدمات سلامت را قدم اول در حوزه توسعه تجهیزات پزشکی دانست و گفت: اکنون آمارها نشان می دهد که میزان ارجاع بیماران برای تهیه تجهیزات پزشکی و دارو به خارج از بیمارستان از ۴۰ درصد به زیر یک درصد رسیده است. به گفته دیناروند ۵۰ درصد کل اعتبارات طرح تحول سلامت صرف دارو و تجهیزات پزشکی شده است.

وی درباره قدم دوم در حمایت از تولیدات داخلی گفت: قدم دوم ما تضمین کیفیت و سلامت واردات و تولیدات داخلی است و ما باید در تولیدات به استانداردهای بین المللی برسیم و همین امر واردات از منابع غیر امن را محدود کرده است. رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه واردات کالای پزشکی باید از منابع معتبر انجام گیرد، گفت: متأسفانه کالای قاچاق به بازار تجهیزات پزشکی نفوذ کرده بود که با نظارت، این موضوع برطرف شد. وی قدم سوم را حمایت از تولیدات داخل عنوان کرد. به گفته وی قدم چهارم نیز توسعه صادرات به کشورهایی است که به تجهیزات پزشکی ایران نیاز دارند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم گفت: خوشبختانه در موضوع سلامت همکاری ما با وزارت بهداشت خوب است، اما در حوزه تجهیزات پزشکی اتفاقاتی که باید می افتاد، نیفتاد. به گزارش مهر سورنا ستاری ادامه داد: یک بخش از این اتفاقات مربوط به داخل معاونت فناوری است و یک بخش دیگر هم مربوط به، به روز بودن تجهیزات پزشکی می شود. وی با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل تجهیزات پزشکی نبود برند مناسب است گفت: ما هیچ برندی در تجهیزات پزشکی نداریم در حالی که این برند است که صادرات انجام می دهد و شرکت ها را تحت پوشش قرار می دهد.

مدیر کل اداره نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو نیز از رشد ۱۵ میلیون دلاری صادرات تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته، خبر داد و گفت: رقم صادرات تجهیزات پزشکی از ۱۵ میلیون دلار به ۳۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، حسین صفوی ادامه داد: اعمال سیاست های قیمت گذاری تجهیزات پزشکی و سیاست حمایت از تولید داخل به افزایش تولیدات داخلی در این حوزه منجر شد به طوری که درخواست واحدهای تولیدی در این زمینه نسبت به سال گذشته ، ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد. مدیر کل اداره نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، با اشاره به افزایش ۱۲ درصدی مصرف تجهیزات پزشکی در کشور ، گفت: با وجود اینکه تعداد اقلام پزشکی وارداتی افزایش یافته است اما شاهد کاهش میزان ارزبری در این حوزه بوده ایم. صفوی ادامه داد: همچنین تولید تجهیزات پزشکی در کشور افزایش یافته است اما آمار این بخش را نتوانستیم تجمیع کنیم که نشان دهنده ضعف مدیریتی است و امیدواریم این کاستی ها را برطرف کنیم.

صفوی گفت : همچنین ساماندهی شبکه توزیع تجهیزات پزشکی و قیمت گذاری آنها ادامه خواهد یافت و علاوه بر شناسنامه دار کردن توزیع کنندگان تجهیزات پزشکی ، شبکه های توزیع تجهیزات پزشکی خاص برای توزیع ملزومات پزشکی ویژه در نظر می گیریم تا شاهد ارتقای ایمنی در این حوزه باشیم و عرصه را بر بخش قاچاق در این حوزه، تنگ تر کنیم.

منبع: وزارت بهداشت و درمان


درباره نویسنده :

مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi