شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

ریز مغذی هایی که کمبودشان می تواند بارداری را به خطر بیندازد

ویتامین A : کمبود ویتامین A تراتوژنیک(خطرناک برای جنین) می باشد که در کشورهای در حال توسعه به صورت خشکی چشم دیده می شود. غلظت ویتامین A در خون بند ناف انسان با وزن هنگام تولد ، محیط دور سر ، قد و طول بارداری ارتباط دارد.کم بودن غلظت ویتامین A در مادر می تواند منجر به کاهش اندازه کلیه در نوزادان گردد.کودکانی که به طور نارس به دنیا می آیند دارای ذخائر پایین ویتامین A و عملکرد ضعیف ریه هستند.

ریز مغذی هایی که کمبودشان می تواند بارداری را به خطر بیندازد

مس: رژیم غذایی زنان باردار اغلب حاوی مس در حد حاشیه ای است. کمبود مس رشد جنین را تغیر میدهد و نشان داده شده است که کمبود القا شده مس تراتوژن می باشد.نه تنها جهش های ژنتیکی در اثر کمبود مس دیده میشود، همان طوری که در بیماری مکنز دیده می شود، بلکه در کمبود ثانویه آن که بر اثر مصرف زیاد روی یا آهن ، داروهای معین و جراحی بای پس معده پیش می آیدنیز مشاهده می شود.این کمبود ها باعث کاهش فعالیت آنزیم های حاوی مس ، افزایش استرس اکسیداتیو،تغییر متابولیسم آهن،اتصال غیر طبیعی پروتئین ها ، کاهش رگزایی و تغییر پیام رسانی سلولی می گردد.

اختلالات غذا خوردن هنگام بارداری

روی: رژیم غذایی فقیر روی ، موجب مصرف ذخائر روی استخوان مادر نمی شود، و این وضعیت کمبود را به سرعت خطرناک  میکند. کمبود روی بسیار تراتوژنیک است و به ناهنجاری های مادرزادی،رشد غیر طبیعی مغز جنین و رفتار های غیر عادی در نوزاد  منجر می شود.

 


درباره نویسنده :
حمید لروند امیری
لوگو دکتر سلامت
حمید لروند امیری
شماره نظام پزشکی : ت -7128 کارشناس ارشد تغذیه ، دانشجوی دکترای تخصصی تغذیه از دانشگاه تهران مشاور تغذیه کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi