شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

رژیم غذایی ورزشکاران

ورزشکاران

ویژگی های رژیم غذایی ورزشکاران چیست؟

یک برنامه تعذیه ای مناسب ورزشکاران باید بتواند نیازهای انرژی یک فرد ورزشکار را تامین کند و کمبود های احتمالی وی را جبران نماید و بالاتر اینکه برنامه تغذیه ای یک ورزشکار باید بتواند در دوره های مختلف تمرینات ورزشی ، بازسازی بدنی و نیز مسابقات ورزشی به عاملی برای ارتقای سلامت و موفقیت ورزشکار تبدیل شود.

داستان پودر ها و مکمل ها:

شاهدیم که حجم متنوع و گسترده ای از پودرها و مکمل ها در باشگاه های ورزشی توسط افراد غیر کارشناس تجویز شده و جالب آنکه مورد استفاده هم قرار می گیرد بدون آنکه کمترین تحقیقات و بررسی علمی در این زمینه انجام شود . جای تاسف است در حالیکه ما برای خوردن یک پیتزا یا کباب از بین دهها مغازه بهترین را جستجو می کنیم اما برای مصرف پودر های مکمل بدون هر گونه جستجو و تحقیق مشتری پرو پا قرص مصرف می شویم و حتی کار را فراتر برده از آمپول های هورمنی به راحتی استفاده می نمائیم و اجازه می دهیم سیکل طبیعی و ساختار فیزیولوژی بدنمان تحت تاخت و تاز مواد هورمونی قرار گیرد.

در کتب پزشکی عموما تاییدیه ای به این پوردها داده نمی شود مگر در موارد خیلی خاص.در عین حال امیدوارم عوارض کبدی ، کلیوی ، مغز استخوان و … این پودرها بر افراد پوشیده نباشد.

ما بارها شاهد بوده ایم عزیزانی که پس از مصرف این پودر ها گرفتار عوارض متعدد شده اند ولی با کمال تاسف عبرت نمی گیریم.

راه چاره چیست ؟

در دنیای پزشکی و تغذیه گفته می شود وقتی ما نیازهای یک بدن ورزشکار را به درستی شناسایی کرده ایم و از طرفی خواص درمانی و تغذیه ای خوراکی ها را هم می دانیم چرا از مواد غذایی مناسب نیاز تغدیه ای بدنی ورزشکاران را تامین نکنیم.

چرا رژیم ورزشکاران دکتر سلامت :

سالها زمان برده تا ما از یکطرف طی جلسات متعدد با همکاران علم تمرین ، استاتید دانشکاه ، کارشناسان ارشد فیزیولوژی ورزشی و آسیب شناسی توانسته ایم نیازهای بدنی افراد ورزشکار در مقاطع مختلف را ترسیم کنیم و  از طرف دیگر در جلساتی که با اساتید تغذیه و پزشکی برگزار کرده ایم راه پاسخ به این نیاز ها از طریق تغذیه را نیز به دست  آورده ایم ، اینک برنامه تغذیه ورزشی ورزشکاران دکتر سلامت حاصل این هم اندیشی در اختیار عزیزانی است که به بدن خود به شکل یکبار مصرف نگاه نمی کنند و دوست دارند پس از دوران جوانی و ورزشی باز هم تناسب اندام و سلامتی قرین لحظه های شادی زندگیشان باشد.

 

“رژیم غذایی ورزشکاران دکتر سلامت ، حاصل هم اندیشی و هم افزایی متخصصین علم تمرین و تغذیه”

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *