شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

رژیم درمانی در بیماری های گوارشی

رژیم درمانی در بیماری های گوارشی ( کرون ، التهاب روده ، سوزش سردل، اسهال ، رفلاکس …) به عنوان عامل کلیدی در پروسه درمان شناسایی می شوند. در بیماری کرون که بخش هایی از سیستم گوارشی را درگیر میکند ، تامین پروتیین کافی و کالری مورد نیاز نه تنها باعث بهبود علایم می شود بلکه تا حدود زیادی در درمان بیماری نقش دارند. در بیماری سلیاک نیز محدود کردن دریافت گلوتن می تواند از واکنش های التهابی جلوگیری کند.در برخی بیماری های گوارشی نیز مانند اسهال مزمن و یا یبوست فراهم نمودن فیبرکافی و  مایعات می تواند نقش کمک کننده ای دردرمان داشته باشند که در این زمینه مطالعات زیادی صورت گرفته است.

رژیم درمانی در بیماری های گوارشی

مطالعات نشان می دهد که بیماری های گوارشی میتوانند به علل مختلفی نظیر مصرف بیش از حد غذاهای آماده و شکر ، دریافت ناکافی فیبر، میوه و سبزیجات ، عادات غذایی نادرست شامل تند تند غذا خوردن و یا حذف یک وعده غذایی  ایجاد می شوند که می توان با دریافت رژیم متعادل و متناسب بسیاری از اختلالات گوارشی را کاهش داد.


درباره نویسنده :
دیبا طباطبایی
لوگو دکتر سلامت
دیبا طباطبایی
شماره نظام پزشکی ت-4825 کارشناس تغذیه و رژیم درمانی ، کارشناس ارشد میکروبیولوژی اپراتور دستگاههای لاغری موضعی در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi