شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

رهایی از سلولیت

مقدمه:

از دیدگاه پزشکی سلولیت در معنای غیر عفونی آن لیپو دیستروفی لوکالیزه(تجمع چربی‌های غیرطبیعی بدن)می‌باشند.سلولیت به طور معمول پدیده ای زنانه است در این حالت چربی در نواحی خاصی به‌ خصوص در بخش پایینی بدن و در زیر پوست جمع می‌شود.سلولیت در واقع ترکیبی از آب،م مواد زائد و سموم در بافت پوست و بافت چربی در سلول‌هایی خاص است.سلولیت به طور متوسط در دو نفر از سه زن که دارای اضافه وزن نیستند،اتفاق می‌افتد.سلولیت تنها در  خانم‌هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند وجود ندارد.بلکه زنان لاغر یا آنهایی که از وزن ایده آل بلکه زنان لاغر و یا آنهایی که از وزن‌ایده‌آلی برخوردارند نیز ممکن است سلولیت داشته باشند.

رهایی از سلولیت

دو نوع از سلولیت:

اولین نوع سلولیت با کمبود انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی در پوست مشخص می‌شود.وقتی که پوستتان رابین دو انگشت‌تان لمس می‌کنید،پوستتان پف کرده وشبیه به پوست پرتقال می‌شود.اگرچه سلولیت ممکن است همیشه به پوست نرسد،ولی پوست در این شرایط آب خود را از دست داده و کمی گرم است،ناهموار و گاهی چروکیده به نظر می‌رسد.این نوع سلولیت بد  قواره بوده و در هر  کجای بدنتان که باشد قابل رویت است.

دومین نوع سلولیت اندکی متفاوت است:بافت پوست اسفنجی و پفکی است بسته به اینکه ایستاده( کم دیده می‌شود) یا خوابیده ( زیاد دیده می‌شود )باشید،سلولیت متفاوت به نظر می‌رسد.اغلب وقتی که ارتجاعی بودن پوست از بین رفته باشد، نشانه هایی چون کش آمدن یا ترک روی پوست دیده می‌شود.این نوع سلولیت معمولاّ در زنان بالای ۳۵ سال اتفاق می‌افتد.همچنین این نوع سلولیت می‌تواند پس از کاهش وزن شدید و در مدت زمان کوتاه و در اثر استفاده بیش از حد از مکمل های مسهل ایجاد شود.

 

دلایلی که دچار سلولیت می‌شوید

احتباس آب

هنگامی که آب مواد زائد را حمل می‌کند و باقی مانده های آنها در حفره های متخلخل زیر پوست، تجمع پیدا کرده و راکد می‌مانند،به آن احتباس آب گفته می‌شود.احتباس طی دوره های استرس یا دوره های عادت ماهانه اتفاق می‌افتد و پس از چند روز و بدون درمان خاصی از بین می‌رود،به جز مواردی که این احتباس در اثر رژیم غذایی سخت بدون قند و کم نمک ایجاد شده باشد.سلولیت هنگامی اتفاق می‌افتد که این آب ژله ای و سخت شده و در زیر پوست فشار ایجاد نماید.

 

تغیرات هورمونی

ایجاد و افزایش سلولیت به مراحل هورمونی مهمدر طول زندگی زنان مرتبط است بخصوص دوران بلوغ و حاملگی.یائسگی با توقف عملکرد تخمدانها و تولید هورمون‌ها توسط آنها توصیف می‌شود.باید بدانید که در این مرحله از زندگی، گرچه بدنتان کمتر سلولهای چربی را فعال می‌کند،امااین بدین معنی نیست که با تجمع سلولیت مواجه نخواهید شد.

استرس

سلولیت می‌تواند طی دوره‌ی استرس طولانی و شدید به وجود آید و می‌تواند به بیماری ‌های زنان،بیماری‌های گردش خون و مشکلات گوارش تبدیل شود.کبد نقش اساسی در هضم غذا دارد. اگر گوارش به خوبی انجام نشود،آنگاه عملکرد کبد کاهش پیدا می‌کند.در نتیخه چربی و قند ذخیره خواهد شد و بدنتان سموم را نگه داشته و به طور قابل ملاحظه ای بافت پوست‌تان تغییر خواهد کرد.

وراثت

وراثت عامل مهمی در توسعه سلولیت دارد.بسیار هشیار باشید شما می‌توانید با رژیم غذایی کم کربوهیدراتی و کار کردن روی پاها،این زنجیره وراثتی را بشکنید.

رهایی از سلولیت

چند توصیه برای مقابله با سلولیت

لازم است برای فعال کردن گردش خون‌تان تحرک داشته باشید.

از پله‌ها بالا بروید و به طور مداوم وضعیتتان را تغییر دهید.

به مقدار زیادی آب بنوشید.

سیگار نکشید.

به هنگام خواب پاها‌یتان را۱۵سانتیمتر بالاتر قرار دهید.

خودتان را ماساژ دهید.

برای گردش بهتر خون در سیاهرگها،کفش‌هایی بپوشید که پاشنه آنها بیش از ۵ سانتیمتر نباشد.

نتیجه گیری:

وقوع سلولیت به عوامل زیادی  نظیر رژیم سخت سبک زندگی کم تحرکی وو گردش خون ضعیف بستگی دارد.عوامل ژنتیکی و همچنین تاثیر هورمون‌ها به ویژه استروژن باید در نظر گرفته شود.پیش از عادت ماهانه و در طول مدت حاملگی،گردش ناکافی خون یا لنف‌ها و استروژن زیادی می‌تواند به احتباس آب کمک کند.

 شهین خاکی

کارشناس تربیت بدنی

 

 

 

 

 

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *