شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

راهکارهایی برای بهبود تهوع در بارداری

تهوع و استفراغ صبحگاهی ۵۰ تا ۹۰ درصد خانم های باردار را در سه ماهه ی اول بارداری تحت تاثیر قرار میدهد. علت ایجاد تهوع هنوز مشخص نیست ولی به نظر میرسد ژنتیک افراد توام با تغییرات هورمون ترشح شده از جفت و سطوح استروژن و پروژسترون در آن دخیل است.

درمان تهوع و استفراغ در بارداری مدیریت علائم است. حرکت، صدای بلند، روشنایی و نور و شرایط اقلیمی و آب و هوا از عوامل تحریک کننده تهوع هستند. خوشبختانه بیشتر خانم های درگیر با تهوع قادر به انجام کار بوده و دچار کاهش وزن نمی شوند. زنجبیل به میزان ۱ گرم در روز که در ۴ دوز تقسیم شده مصرف گردد شدت علائم را بیش از ب۶ کاهش می دهد اما بایستی توجه داشت که خانم های تحت درمان با داروهای رقیق کننده خون برای جلوگیری از غلظت و تشکیل لخته خون، افرادی که دچار زخم های گوارشی هستند و افرادی که در آن ها ریسک انسداد روده وجود دارد نباید از زنجبیل استفاده کنند.

راهکارهایی برای بهبود تهوع در بارداری

دیگر درمان ها مصرف کراکر و چیپس سیب زمینی یا استفاده از باندهای الکترونیک و الاستیک برای کاهش تهوع است. کاهش صدا، طب سوزنی و هیپنوتیزم نیز میتوانند کمک کننده باشند. متوقف کردن مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال نیز موثر است اما مصرف مکمل اسید فولیک تا حد امکان ادامه داده شود.


درباره نویسنده :
مریم خادم
لوگو دکتر سلامت
مریم خادم
کارشناس تغذیه در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi