شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

راهبردهای افزایش تمرکز حواس

در اینجا خلاصه­ای از هفت عنصر که می­تواند در افزایش تمرکز حواس کمک کننده باشد ارائه می­شود. نکات کلیدی برای گشایش آگاهی می­باشند. این لیست شامل: آگاهی خالص، مشاهده، تغییر از “خودکار بودن،” به نواحی خاکستری نظر انداختن، بودن در زمان حاضر، عدم قضاوت و پذیرش.

راهبردهای افزایش تمرکز حواس

آگاهی خالص:

آگاهی استفاده از حواس را شامل می­شود: هر یک از حواس اطلاعاتی را در مورد جهان جمع آوری می­کند و تغییرات درون بدن را تشخیص می­دهد. حواس خارجی شنوایی، بینایی، چشایی، لامسه، و بویایی هستند. احساس درد، تعادل، انرژی، تشنگی، گرسنگی حواس داخلی هستند. آن­ها اطلاعاتی را در مورد بدن و نیازهایش می­دهند. به عنوان مثال، احساس گرسنگی به شما هشدار نیاز به مواد غذایی را می­دهد. احساس درد به شما می­گوید که زخمی وجود دارد و باید به آن توجه شود. مثلا در مورد غذا هنگامی که شما توجه نزدیکی به همه این احساسات دارید، در حال جمع آوری اطلاعات در مورد اینکه چگونه به درستی گرسنگی­تان را برطرف کنید، هستید.

مشاهده:

مشاهده شامل به سادگی نظاره­گر افکار، رفتار و احساسات­تان باشید بدون تلاش برای تغییر دادن­شان:

هیچ چیز نیاز نیست که انجام شود و یا تغییر داده شود. مشاهده شامل شاهدی بی­طرف و یا ناظر به افکار و احساسات. شاهد بی­طرف در کنارتان قدم می­زند و به آرامی به هر فکر منفی که  تلاش کند تا بر تصمیم­تان در مورد آنچه می­خورید تاثیر می­گذارد اشاره کند. ممکن است بگوید: “نگاه کنید، دوباره اتفاق افتاد. قبلا نگران پذیرش در کنکور بودید و حالا شما نگران وزن­تان هستید. “تماشای احساسات و برچسب زدن به افکار کنترل بیشتری را فراهم می­کند.

راهبردهای افزایش

تغییر ازخودکار بودن (بی اراده بودن) شامل خارج از روتین بودن است که به شما اجازه می­دهد تا از فکر بسیار کم از حرکات عبور کنید:

فعالیت­های روزانه مانند مسواک زدن دندان­هایتان، رفتن به کلاس، و غذا خوردن آنقدر معمول است که شما می­توانید آن­ها را در خواب­تان هم انجام دهید. همچنین لازم نیست بسیار سخت برای خوردن فکر کنید فقط آن را انجام می­دهید. زمانیکه غذا خوردن عادت بی­فکر بودن را به جای فکر واقعی در بر بگیرد، آن را خوردن غیر ارادی می­نامند (به عنوان مثال، چیدن در یک سبد نان در یک رستوران). آگاهی واقعی شامل توجه به هر عملی است  (تفکر در مورد برداشتن یک قاشق). آگاه بودن از طعم و مزه و گرما در هر قاشق مربا خوری سوپ مرغ.

به نواحی خاکستری نظر انداختن:

یعنی دقت در دور شدن از افراط­ها و یافتن تعادل و زمینه متعادل: بله یا نه، خوب یا بد، واقعیت این است که چند چیز در زندگی وجود دارند که کاملا اشتباه و یا کاملا درست باشند. دقت به نواحی خاکستری در مورد به دست آوردن تعادل بین افراط­ها و سیاه و سفیدها، و یا همه یا هیچ­هاست. توجه به غذا خوردن، شامل یافتن تعادل بین خوردن بیش از حد زیاد و بیش از حد کم است. و در کل  در مورد افزایش انعطاف پذیری  و از دست دادن قوانین سفت و سخت رژیم­های غذایی است.

راهبردهای

بودن در لحظه شامل توجه به تجربه­ای است که در این لحظه اتفاق می­افتد به جای برگشتن به گذشته و یا عجله در مورد آینده:

زندگی در لحظه به معنی خوردن درست و به موقع به جای با عجله غذا خوردن، حذف یک وعده غذا، و یا انجام چند کار در حین غذا خوردن است. به معنی حضور ذهنی و جسمی در طول غذا است.

عدم قضاوت:

یعنی توجه به افکار قضاوت و بحران برانگیزکه برای برچسب زدن به عنوان خوب یا بد به کار می­روند. در عوض، لازم است دلسوزتر باشید: گزاره­های باید و نباید و دیگر بیانات قضاوتی واقعا  آگاهی را مختل می­کنند. نگرش­های بدور از قضاوت به شما در انتخاب­های بهتر کمک می­کنند. مهربانی(دلسوزی) شامل  بحث ملایم و عبارات قابل اطمینان است. تنها وقتی توانستید افکار درست و اطمینان بخش را جایگزین افکار بحرانی و غیر منطقی بکنید به انتخاب­های درست­تری می­رسید.

راهبردهای افزایش تمرکز حواس99

پذیرش:

شامل کنار آمدن با چیزها به شکلی که هستند می­باشد: پذیرش داشتن نگرش “این همان چیزی است که باید باشد، است” و “من همان هستم که باید باشم” بدون تلاش برای تغییر دادن آن. این مانند نگرش بسیاری از ما نسبت به قد و یا سایز کفش­مان است. حتی اگر شما دل­تان پاهای بلندتر یا کشیده­تری بخواهد در نهایت شما اندازه پایتان را قبول دارید. نپذیرفتن خود و یا داشتن انتظارات غیرواقعی افراد از خود، آن­ها را  در یک چرخه احساس بد در مورد خود نگه می­دارد. اغلب منتقد بودن؛ به تغییر مثبت و پایدار نمی­انجامد. پذیرش شامل ساختن بنیه­ای قوی­تر و خود را براساس آن پایه ساختن است.

 

مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi