شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

رابطه ی خشونت های خانگی و چاقی

رابطه ی خشونت های خانگی و چاقی

خشونت خانگی یک مشکل عمده اجتماعی محسوب می­شود و به عنوان مسأله­ ای مهم در سطح جهانی نیز مطرح است. در تعریف خشونت خانگی از نظر سازمان بهداشت جهانی، آمده است: به آزار یکی از اعضای خانواده (اغلب آزار زنان) اطلاق می­گردد که سبب بروز یا احتمال بروز آسیب­ های جسمانی، روانی و جنسی می­گردد.

خشونت خانگی به صورت اعمال هرگونه رفتار خشن توسط یک شخص علیه دیگران و در چارچوب خانواده تعریف می­شود. این پدیده از جمله موانع اصلی در سلامت و تحکیم خانواده و عامل اصلی طلاق عاطفی محسوب می­شود. خشونت خانگی منجر به پیامدهای نامطلوب کوتاه مدت و بلند مدت برای اعضای خانواده می­شود که حتی پس از اتمام دوره خشونت نیز ادامه می­یابد. عوامل مختلفی نظیر مشکلات مالی، اعتیاد، بیکاری، مشکلات روانشناختی و تعارض­ های خانوادگی در بروز خشونت خانگی مؤثر هستند. تمامی خشونت­ های کلامی، فیزیکی و روانی با وضعیت اقتصادی در ارتباط است و در طبقه کارگر و با وضعیت اقتصادی پایین­تر شایع­تر است وضعیت نامطلوب سلامت، کاهش عزت نفس اعضای خانواده، افسردگی، اضطراب، خودکشی، پایین آمدن کیفیت زندگی، انطباق منفی با شرایط خشونت آمیز و خودسوزی از جمله این پیامدهاست. کودکان، زنان با وضعیت اجتماعی – اقتصادی پایین و زنان باردار در معرض خطر بیشتری هستند. خشونت علیه کودکان یکی از عوامل اصلی ایجاد اخلال و آشفتگی در نظم و سلامت جامعه در بلندمدت است و منشاء بسیاری از رفتارهای انحرافی، همچون سوءمصرف مواد و الکل، خودکشی، فرار از خانه، روسپیگری، رفتارهای ضد اجتماعی و جرایم جنسی و… محسوب می­شود. بنابراین می­توان گفت هیچ جامعه ­ای نمی­تواند ادعای سلامت کند، چنانچه از خانواده­ هایی سالم برخوردار نباشد. در واقع هیچ یک از آسیب­های اجتماعی نیست که فارغ از تأثیر خانواده پدید آمده باشد.

خشونت خانگی می­تواند به پرخوری و به تبع آن چاقی نیز منجر شود. احساس نفرت از خود و نفرت از طرف مقابل و تجربه کردن هیجانات منفی، باعث پناه بردن به غذا و مایعات جهت احساس بهتر داشتن و تسکین لحظه­ای می­شود. به مرور زمان به شکل خودکار، افکاری تکراری و منفی از ذهن عبور می­کند که باعث تجربه دوباره هیجانات منفی و به تبع آن رفتارهای منفی مثل ریزه خواری کردن و پرخوری می­شود. این یک چرخه معیوب است و باید درمان شود. لذا پیشنهاد می­شود برای موفقیت در کاهش وزن از خدمات مشاوره ­های خانوادگی و فردی استفاده شود.

 

مهدی علی محمدی   

روانشناس و مشاور خانواده


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi