شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

دیابت و فعالیت های ورزشی

دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها در جوامع امروز در جهان است. متخصصان پزشکی ورزشی می توانند با کمک ورزش میزان مصرف داروهای تیپ ۲ را کاهش دهند. بیمار با انجام ورزش هوازی کنترل قند بهتری را خواهد داشت.

با تناسب اندام خود دیابت نوع 2 را درمان کنید

در عین حال اگر فرد به علت زمان طولانی دیابت مجبور باشد از تزریق انسولین استفاده کند، در برخی موارد می شود انسولین تزریقی را به قرص خوراکی تبدیل کرد و این مسئله روی کیفیت زندگی بیمار تأثیر می گذارد اما ارائه و تجویز ورزش برای افراد مبتلا به دیابت تمهیدات خاصی را می طلبد.

به عنوان مثال بیمار باید کنترل قند قبل، حین و بعد از ورزش را انجام دهد. میزان آب مصرفی بدن، میزان انرژی دریافتی، میزان و شدت ورزش تنظیم مصرف داروهای کنترل کننده قندی که مصرف می شود باید توسط متخصص مربوطه برای یک جلسه ورزشی بررسی شود و موارد لازم در این زمینه ها لحاظ شود. یک فرد دیابتی که تا به حال سابقه ورزش منظم را نداشته حتما لازم نیست برنامه های روزانه خود را با ۳۰ تا ۶۰ دقیقه شروع کند.

خیلی واضح است که اگر اهل ورزش نبوده باشید بعد از چند دقیقه به نفس نفس خواهید افتاد و ناامید خواهید شد. حتی ممکن است بدن شما دچار آسیب دیدگی های جبران ناپذیری شود. بنابراین بهتر است در نوبت های اولیه با هر مقداری که برای تان ممکن است آغاز کنید. این مقدار حتی می تواند ۵ دقیقه در روز باشد. از آن به بعد روزانه ۱ تا ۲ دقیقه به زمان ورزش خود اضافه کنید. هر چند زمان اولیه شروع خیلی مهم نیست اما به این نکته توجه داشته باشید از همان اول با حداقل ۵ روز در هفته برنامه تان را آغاز کنید و هرگز به فکر ادغام روزها و افزایش زمان هر نوبت نباشید.

چرا با گیاهخواری وزن کم نمی‌کنیم

فوائد ورزش در بیماران دیابتی

۱- افزایش حساسیت به انسولین

۲- بهبود وضعیت قلبی عروقی شامل:

(کاهش ضربان قلب استراحتی، کاهش فشار خون استراحت، افزایش ظرفیت هوازی، افزایش HDL و کاهش LDL)

۳- بهبود عملکرد سوخت و سازی

۴- سلامت روانی

۵- کاهش وزن

 


درباره نویسنده :
اکرم مهری
لوگو دکتر سلامت
اکرم مهری
کارشناس تربیت بدنی ، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی مشاور ورزشی کلینیک سلامت از سال 1391 تاکنون

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *