دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

دلگرمی و کاهش وزن

دلگرمی و کاهش وزن ,    منتشر شده در 922 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      2,423   پرینت       

افرادی که درگیر کاهش وزن هستند بشدت به دلگرمی از جانب اطرافیان نیاز دارند که یکی از مهمترین عوامل در توسعه روابط بین فردی است. با این کار بر نقاط قوت و محاسن فرد تأکید می ­شود واعتماد به نفس و عزت نفس در او رشد می کند. دلگرمی به افراد کمک می کند تا به خود و تواناییهایشان اعتقاد پیدا کنند.

دلگرمی مهم­ترین فن در تغییر رفتار و افزایش تغییر رفتار است زیرا باعث می شد افراد احساس خوشایندی داشته، در زندگی به نحو مؤثری عمل کرده و برای حل مشکلاتشان هوشمندانه تر برنامه ریزی کنند. همچنین توانایی هایش را بشناسند و بدانند  قادرند چه فعالیت هایی را به طور مستقل انجام دهند. دلگرمی شامل پیام­هایی از قبیل «من تو را قبول دارم، به تو احترام می گذارم، تلاش و کوشش تو ارزشمند و قابل تحسین است، من با تو و در کنار تو هستم» است.

دلگرمی و کاهش وزن

ممکن است که فرد در روابط خود با دیگران در معرض توقعات منفی آن­ها قرار بگیرد. برای مثال وقتی ما باور داریم که فرد نمی تواند در انجام وظیفه ای موفق باشد، و این باور را از طریق کلمات و اشارات به او منتقل کنیم، فرد نیز در توانایی های خود برای انجام آن وظیفه دچار شک می شود و آنگونه که ما انتظار داریم عمل می کند. در نتیجه به انجام آن کار موفق نمی شود. اینجاست که در جهت دلسردی فرد عمل کرده­ایم و ممکن است این سیکل دلسرد کننده تا مدت ها ادامه پیدا کند. این دقیقا در نقطه مخالف دلگرمی قرار دارد که در آن تلاش می­شود تا فرد به خود و توانایی­هایش اعتماد کند. متاسفانه خیلی از مشکلات میان فردی نتیجه دلسرد کردن است.

 

مهدی علی محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده


درباره نویسنده :
کلینیک سلامت
لوگو دکتر سلامت
کلینیک سلامت
اولین درمانگاه تخصصی دیابت و چاقی در شرق تهران

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *