شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

دلگرمی و کاهش وزن

افرادی که درگیر کاهش وزن هستند بشدت به دلگرمی از جانب اطرافیان نیاز دارند که یکی از مهمترین عوامل در توسعه روابط بین فردی است. با این کار بر نقاط قوت و محاسن فرد تأکید می ­شود واعتماد به نفس و عزت نفس در او رشد می کند. دلگرمی به افراد کمک می کند تا به خود و تواناییهایشان اعتقاد پیدا کنند.

دلگرمی مهم­ترین فن در تغییر رفتار و افزایش تغییر رفتار است زیرا باعث می شد افراد احساس خوشایندی داشته، در زندگی به نحو مؤثری عمل کرده و برای حل مشکلاتشان هوشمندانه تر برنامه ریزی کنند. همچنین توانایی هایش را بشناسند و بدانند  قادرند چه فعالیت هایی را به طور مستقل انجام دهند. دلگرمی شامل پیام­هایی از قبیل «من تو را قبول دارم، به تو احترام می گذارم، تلاش و کوشش تو ارزشمند و قابل تحسین است، من با تو و در کنار تو هستم» است.

دلگرمی و کاهش وزن

ممکن است که فرد در روابط خود با دیگران در معرض توقعات منفی آن­ها قرار بگیرد. برای مثال وقتی ما باور داریم که فرد نمی تواند در انجام وظیفه ای موفق باشد، و این باور را از طریق کلمات و اشارات به او منتقل کنیم، فرد نیز در توانایی های خود برای انجام آن وظیفه دچار شک می شود و آنگونه که ما انتظار داریم عمل می کند. در نتیجه به انجام آن کار موفق نمی شود. اینجاست که در جهت دلسردی فرد عمل کرده­ایم و ممکن است این سیکل دلسرد کننده تا مدت ها ادامه پیدا کند. این دقیقا در نقطه مخالف دلگرمی قرار دارد که در آن تلاش می­شود تا فرد به خود و توانایی­هایش اعتماد کند. متاسفانه خیلی از مشکلات میان فردی نتیجه دلسرد کردن است.

 

مهدی علی محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *