شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

در مورد پارکینسون بیشتر بدانید

همه ی ما نام بیماری پارکینسون را شنیده ایم و یا در مورد آن اطلاعاتی داریم. البته بیماری پارکینسون می تواند مرموز باشد. تشخیص آن هم بسیار سخت ا ست زیرا تنها راه برای  اینکه مطمئن شویم  شخصی پارکینسون داشته است آزمایش فیزیکی از مغز او پس از مرگ است. و اگر کسی به شما بگوید به بیماری پارکینسون مبتلا شده اید این تشخیص ممکن است ولی نمی تواند قطعی باشد زیرا اثر این بیماری بر روی هر شخص متفاوت است. با اینکه دوستان شما ممکن است لحظات سختی برای درک حا لت، رفتار و احساسات  متغیر شما داشته باشند؛ اما مواردی وجود دارد که متخصصان می توانند بیماری را تشخیص دهند.

در مورد پارکینسون بیشتر بدانید

سلول های عصبی موجود در مغز:

پارکینسون معمولاً بعد از ۵۰ سالگی تشخیص داده می شود و هر چه سن افراد بالا تر می رود درصد آن نیز بیشتر می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سلول های تولید کننده دوپامین آسیب ببینند. در یک مغز سا لم، سلول های عصبی (نورون ها ) به شما کمک می کنند به اطراف حرکت کنید که مربوط به یک ماده ی شیمیایی به نام دوپامین است. دوپامین به عنوان یک پیام رسان عمل می کند، یعنی سیگنال ها را از یک بخش از مغز به بخش دیگر ارسال می کند.

البته در افرادی  با بیماری پارکینسون، این نورون آسیب دیده و یا  حتی مرگ خاموش برایش اتفاق می افتد. بنابراین شما تا پایان عمر با کمبود دوپامین مواجه خواهید بود و الگوی عادی پیام رسانی در مغز شما مختل می شود. در نتیجه شما نمی توانید به راحتی در اطراف حرکت کنید.

وقتی در مورد بیماری پارکینسون صحبت می شود اکثر مردم فقط تصویر لرزش دست ها به ذهنشان خطور می کند. اما این بیماری عوارضی به مراتب بیشتر از این موارد دارد. این بیماری شامل علائم حرکتی مانند لرزش، سفتی و کندی در حرکات است. برخی علائم غیر حرکتی نیز برای فرد رخ می دهد که شامل از دست دادن بویایی، یبوست، خشکی پوست و حتی از دست دادن شناخت است. حتی این افراد در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند.

 

پارکینسون معمولاً با افسردگی همراه است. طبق مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد مبتلا به افسردگی، با پارکینسون دست و پنجه نرم می کنند. پاملا اتوود مدیر خدمات فراموشی در بهداشت و درمان کانک تیکات می گوید:« بسیاری از شرم بیماری، از دست دادن کار، دوستان، کرامت، تعادل و این که استقلال خود را از دست بدهند و یا فلج شوند می ترسند؛ که این ترس می تواند به طور قابل توجهی توسط گروه های حمایتی کم شود.

در مورد پارکینسون بیشتر بدانید

مبارزه ی جسمی و تمرین می تواند کمک کند:

تحقیقات نشان داده است که ورزش کمک می کند که مردم با پارکینسون و در راه رفتن و تعادل و هماهنگی و احساس خود بهتر کنار بیایند.

پارکینسون کشنده نیست:

بیماری پارکینسون به خودی خود یک بیماری کشنده نیست. هر چند گاهی اوقات با داشتن عوارضی مثل مشکلات در بلع و زوال عقل می تواند کشنده باشد و به مرگ منجر شود. پارکینسون یک مانع است اما همان طور که همه می دانند ما موانع زیادی در زندگی خود داریم؛ پس باید این بیماری را نیز به عنوان بخشی از  زندگی خود و نه به عنوان یک بخش غم انگیز بپذیریم.

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi