شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

درون نگری در فرایند لاغری

زمانی که فرد تصمیم به لاغر شدن می گیرد افت و خیزهای زیادی را تجربه می کند. از هیجانات مثبت که باعث اشتیاق و لذت می شود تا هیجانات منفی که در جا زدن و احساس درماندگی و نامیدی را در فرد باعث می شود. همه این هیجانات نیاز به مشاهده و درک شدن دارند. در روانشناسی به مشاهده درونی تجربه ها، ثبت ادراک ها، افکار و هیجانات درون نگری گفته می شود.

در این حالت فرد باید بتواند فرایندهای درون روانی و احساس های مختلفی که از تجربه های بیرونی دارد را برای خود توصیف کند. مثلا از خود بپرسد در این لحظه دقیقا چه احساسی دارد و این احساس ناشی از چه رفتار یا فکری است. پاسخ دادن به این سوال و کشف سرنخ های رفتاری و فکری که باعث ایجاد احساسات و هیجانات خاصی در فرد می شوند، بشدت به آرامش فرد و تسلط شخصی شان کمک می کند.

درون نگری در فرایند لاغری

درون نگری باعث کنترل مان بر خودمان می شود مخصوصا اگر درگیر وضعیت های بغرنج باشیم. آنجاست که متوجه می شویم که اوضاع آنقدری که ما فکر می کردی وحشتناک نیست و بهترین تصمیم در لحظه چه می تواند باشد.

درون نگری بهترین روش برای مهار هیجانات شدید است. این روش می تواند به راحتی با شناسایی سریع علت اصلی هیجانات ما که ظاهرا مبهم است، ما را آرام و مسلط بر خود و موقعیت کند.

 

 


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *