شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

درمان لاغری

لوگو دکتر سلامت

درمان لاغری

Darman laghari

درمان لاغری     
تیم پزشکی سلامت شامل پزشک ؛ کارشناس تغذیه و روانشناس بایستی با بررسی علل ایجاد لاغری برنامه درمانی مدون طراحی و اجرا کنند .همیشه بایستی به یاد داشته باشیم که درمان لاغری مشکلتر از درمان چاقی است. اضافه کردن وزن در فردی که استعداد چاقی ندارد بسیار مشکلتر از لاغر کردن فردی است که چاقی دارد.

رژیم لاغری

لاغری که از آن با عنوان “لاغری مفرط” )تودۀ بدنی پایین تر از ۱۸ (یاد می شود، می تواند دلایل متعددی داشته باشد:
بی اشتهایی روحی_ روانی، افسردگی، بیماری شدید، بستری شدن بعد از آسیب های جسمی یا روحی؛  آرامش خاطر و نشاط روحی و فکری از جمله عواملی است که به درمان لاغری کمک می‌کند و تاثیر زیادی در جذب موادغذایی و افزایش وزن دارد.   
لاغری مرتبط با شیوۀ بد زندگی به این دلایل: خستگی بیش از حد، استعمال دخانیات و استفاده از روانگردان ها مانند الکل یا …
نوع دیگر لاغری، در ارتباط با افزایش سن است، افراد مسن گاهی اوقات در غذا خوردن کوتاهی می کنند.
هیچ نسخه یکسانی برای همه افراد لاغر وجود ندارد که بتوان آن را به همه توصیه کرد. شرایط هر فرد باید توسط پزشک بررسی شود تا با توجه به شرایط او، رژیم تجویز شود.  برای چاق شدن باید عکس برنامه لاغری پیش رفت. ما برای لاغر شدن توصیه می کنیم از مصرف غذاهای پر انرژی و کالری دار پرهیز شود. ورزش و تحرک افزایش یابد. ولی افراد لاغر باید از غذاهای پرکالری و انرژی زا استفاده کنند و مقداری از تحرکشان کاسته شود تا وزن به حد نرمال افزایش یابد.. البته بعد از رسیدن به وزن مورد نظر باید از مصرف غذاهای پر انرژی خود داری کنند و وزن را در حد مطلوب نگه دارند. برخلاف رژیم افراد چاق، رژیم‌هایی که برای افزایش وزن افراد لاغر تجویز می‌شود، معمولا زمان‌بر هستند و شاید حتی از یک ماه تا ۵ ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد لاغر افزایش یابد.