شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

جراحی کاهش وزن و ارتباط آن با کم شدن حملات قلبی

مشکل چاقی و کم کردن وزن دغدغه بسیاری از مردم کم تحرک و پراسترس امروز است که باعث می شود اقداماتی از راه های مختلف برای حل آن داشته باشیم که داشتن آگاهی اولین قدم درمان و افزایش سلامتی است.

محققان در مطالعه اخیر خود دریافتند که جراحی ها و مراقبت های کاهش وزن با کاهش بیماری های قلبی، منظم شدن ضربان قلب، بهبود دیابت و کم شدن نارسایی های قلبی گره خورده است. در این مطالعه نشان داده شده است که جراحی های کاهش وزن به طور قابل توجهی ممکن است خطر ابتلای افراد چاق به نارسایی های قلبی را کاهش دهند. در این پژوهش محققان بیش از ۲۵۸۰۰ فرد چاق را که جراحی کاهش وزن را انجام داده بودند با بیش از ۱۳۷۰۰ نفر را که با استفاده از تغییرات عمده در شیوه ی زندگی اقدام به کم کردن وزن کرده بودند را با یکدیگر مقایسه کردند.

جراحی کاهش وزن و ارتباط آن با کم شدن حملات قلبی

هر دو گروه سابقه ی نارسایی قلبی نداشتند. چهار سال پس از شروع درمان، گروه جراحی های کاهش وزن، وزن بیشتری از دست داده بودند و خطر ۵۰ درصدی پایین تری از نارسایی قلبی داشتند و همچنین نرخ پایین تری از مشکلات ریتم قلبی، دیابت و فشار خون بالا را در یافته ها نشان دادند.

مطالعات نشان می دهد ارتباط بین چاقی و نارسایی قلبی، پشتیبانی و تلاش برای پیشگیری و درمان چاقی را بهتر آشکار می کند و جراحی کاهش وزن می تواند روش مناسبی برای کمک به این مسأله باشد. جراحی چاقی در بروز کمتر خطرات قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی، دیابت، فشار خون بالا و عوارض نارسایی قلبی تأثیر گذار است. خطر ابتلا به نارسایی قلبی در بیمارانی که وزن بیشتری از دست داده بودند پایین تر بود ولی با این حال نمی توان ثابت کرد که چاقی باعث نارسایی قلبی می شود.

البته در کل اگر بتوان چاقی و اضافه وزن را از طریق صحیح و زیر نظر متخصصین این رشته انجام داد بسیار نتیجه بهتری به دست خواهد آمد تا انجام جراحی های پر هزینه و پر خطر  و با این تغییر الگوی زندگی می توان از بازگشت وزن اضافه به بدن جلوگیری کرد.

ضمنا باید یادآور شد که این پژوهش در مورد بیمارانی از اسکاندیناوی انجام شده است و ممکن است نتایج آن با توجه به شیوه و نوع زندگی، بر روی افراد دیگر کشورها متفاوت باشد.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *