شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

توصیه های تغذیه ای در پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یا Hyperthyroidism بیماری ای است که در آن غده تیروئید بیش از حد تحریک شده و هورمون های تیروئیدی به مقدار زیادی تولید می شوند. پرکاری تیروئید می تواند شدیدا باعث افزایش سوخت و ساز بدن ، کاهش وزن، ضربان قلب بالا، تعریق، عصبانیت و کج خلقی شود. به دلیل اینکه میزان نیاز انرژی در این بیماری  افزایش می یابد، بیماران باید از رژیم پر کالری )حدود ۴۸ کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن( استفاده نمایند.

توصیه های تغذیه ای در پرکاری تیروئید

بدین منظور  بهتر است بیماران وعده های غذایی مکرر و کم حجم مصرف نمایند.  دریافت پروتئین نیز بایستی افزایش یابد.  گنجاندن تخم مرغ،گوشت قرمز، گوشت ماکیان و ترکیب غلات و حبوبات در رژیم غذایی برای تأمین نیاز پروتئینی توصیه میشود.لازم است از مصرف زیاد ید اجتناب گردد.

مبتلایان به پرکاری تیروئید، باید از مصرف هرگونه مکمل ید پرهیز کنند. در ضمن از مصرف برخی غذاهای دریایی، علفها و جلبکهای دریایی هم که غنی از یدهستند، باید اجتناب شود .مصرف غذاها و نوشیدنیهای محرک مانند شکلات و نوشیدنیهای کافئین دار مانند چای،قهوه، کولا باید در این بیماران محدود شود . استفاده از گواتروژنهای طبیعی  به هنگام پرکاری تیروئید مۆثر خواهد بود.

منابع عمده گواتروژنها عبارتند از: سبزیجات خانواده کلم از قبیل کلم، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل، اسفناج، شلغم، گلابی، هلو، همچنین بادام زمینی و سویا. نسبت به دریافت گواتروژنهای طبیعی همراه با  داروهای ضد تیروئید باید احتیاط نمود؛ زیرا این ترکیبات میتوانند باعث افزایش عوارض جانبی داروها شوند. البته ترکیبات گواتروژن به دنبال حرارت از بین میروند و پخت مواد غذایی فوق میتواند این اثرات را کاهش دهد. با توجه به این که سوخت و ساز کلسیم دراین شرایط  تغییر میکند این افراد بیشتر در معرض پوکی استخوان )استئوپروز( قرار دارند. بنابراین مصرف مکمل کلسیم زیر نظر متخصص میتواند مفید باشد.


درباره نویسنده :

مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *