شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

توجه به نقش اعضای خانواده در فرایند لاغری

ما در خانواده از کودکی تجربه های متعددی دال بر یادگیری و دانش افزایی داریم که تاثیرات عمیقی بر روان مان در بلند مدت می گذارند. یکی از ریشه های اصلی چاقی خانواده است. علاوه بر بُعد ژنتیکی چاقی، رفتارها و منش هایی در اعضای خانواده مشاهده می شود که باعث چاقی می گردد. به طور مثال مادری که خیلی از دخترش حمایت می کند و رفتارهای ریز و درشت دختر خود را زیر نظر دارد مخصوصا اگر این رفتارها مرتبط با پرخوری یا کم خوری باشد در بلند مدت ریشه های پرخوری عصبی و مقاومت در برابر لاغر شدن با وجود رژیم های متعدد را، در دختر ایجاد می کند.

توجه به نقش اعضای خانواده در فرایند لاغری

یا مثلا فرزند اول خانواده اگر پسر باشد به شدت به عادت های غذایی مادر توجه می کند و اگر فرزند اول دختر باشد عادت های غذایی پدر تاثیرگزارتر است. اگر فرزند پسر با پدر روابط سرد و دال بر دوری جستن داشته باشد با پرخوری عصبی در صدد کسب آرامش خواهد بود. یا اگر والدین خیلی به فرزندان یا حتی به همسر خود درخصوص عادت های غذایی تذکر دهند، یک تسکین روانی در ذهنشان ایجاد می شود که انگار حواس شان به خودشان هست و از خود غافل می شوند و به مرور افزایش وزن را تجربه می کنند.

نصیحت های مکرر، توصیه های مداوم تغذیه ای، بحث و مجادله در میان اعضای خانواده، سرزنش و تذکرهای زیاد به مرور باعث بهم خوردن متابولیسم و به تبع آن افزایش وزن می شود. بهتر است خانواده ها جلسات مشاوره خانوادگی را در صورتی که یکی از اعضا درگیر فرایند لاغری است، تجربه کنند.

 


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi