دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

توجه به آسیب های روانی اجتماعی چاقی

توجه به آسیب های روانی اجتماعی چاقی ,    منتشر شده در 242 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      314   پرینت       

افرادی که تجربه اضافه وزن و چاقی را دارند، علاوه بر مشکلات و بیماری های جسمانی که درگیر آن می شوند، ممکن است از لحاظ روانشناختی و اجتماعی هم دچار مشکلاتی شوند که توجه به آن ها حائز اهمیت است.

از بُعد روان کم و بیش درگیر یک یا چند مشکل از قبیل افسردگی، اضطراب، نشخوار فکری، خشم، خودانتقادی، خودتخریبی، حساسیت نسبت به وزن و مشکلات پرخوابی یا کمخوابی، می شوند. متاسفانه این مشکلات تاثیر دو سویه بر چاقی دارند یعنی هم چاقی می تواند منجر به مثلا نشخوار فکری شود و هم نشخوار فکری باعث چاقی. بهمین دلیل درمان اصولی این مشکلات خیلی مهم است.

برای اشاره به مشکلات اجتماعی که چاقی می تواند بهمراه داشته باشد، می توان انزوای اجتماعی، خشم نسبت به گروههای اجتماعی، یأس اجتماعی، فداکاری زیاد نسبت به افراد برای اثبات خود در گروههای اجتماعی، تحقیرگریزی، درگیر حاشیه شدن و تاثیرپذیری بالا و افراطی از برنامه های تبلیغاتی مرتبط با چاقی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی را نام برد.

این مسائل بشدت کیفیت زندگی ما را تحت تاثیر  قرار داده و بشدت در فرایند لاغری باید مورد توجه قرار گیرد. توجه، پیگیری، درمان یا کنترل این مسائل یکی از عوامل اصلی لاغر ماندن ما در آینده خواهد بود.


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دانشجوی دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *