دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

تغذیه در سنگ کیسه صفرا

تغذیه در سنگ کیسه صفرا ,    منتشر شده در 904 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      1,169   پرینت       

تشکیل سنگ در کیسه صفرا را کوله لیتیازیس (سنگ های صفراوی) می گویند.شیوع سنگ های صفراوی در رژیم غذایی پرچرب با فیبر کم ورژیم غربی بیشتر است. مصرف مقادیر زیاد پروتئین حیوانی و چربی حیوانی به خصوص چربی اشباع و کمبود فیبر در رژیم غذایی منجر به افزایش تشکیل سنگ های صفراوی می شود. جایگزینی کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده با کربوهیدرات های پر فیبر می تواند اثرات سودمندی داشته باشد. در افرادی که کربوهیدرات تصفیه شده مصرف می کنند درمقایسه با کسانیکه فیبر بیشتر به ویژه فیبر محلول مصرف میکنند خطر تشکیل سنگ های صفراوی ۶۰% بیشتر خواهد بود. بنابراین رژیم غذایی بر پایه گیاهان خطر کوله لتیازیس را کاهش می دهد،زیرا رژیم گیاهخواری حاوی فیبر بالا و چربی کم می باشد و چربی آن از نوع غیر اشباع است.

 سنگ کیسه صفرا

ویتامین C که در رژیم گیاهخواری به مقدار زیاد وجود دارد، عامل محدود کننده در کاتابولیسم کلسترول به اسیدهای صفراوی است و با خطر تولید نمک های صفراوی در زنان ارتباط معکوس دارد. کاهش و افزایش وزن مکرر ، ناشتایی و رژیم های با کالری بسیار پایین خطر سنگ صفراوی را افزایش می دهند.

 سنگ کیسه صفرا

شواهد نشان داده اند که فعالیت بدنی همراه با کاهش وزن، خطر التهاب صفرا را کاهش میدهد. در التهاب صفرا تغذیه درمانی شامل رژیم پرفیبر، کم چرب و رژیم بر پایه گیاهان برای جلوگیری از انقباضات کیسه می باشد. پس ازجراحی برداشت کیسه صفرا، تغذیه از راه دهان می تواند انجام شود. بر حسب تحمل بیماربه تدریج رژیم به رژیم معمول تبدیل می شود. در عدم وجود کیسه صفرا، صفرای تولید شده در کبد مستقیما به روده وارد می شود. با گذشت زمان مجرای صفراوی شل شده و محفظه ای کیسه مانند برای ذخیره صفرا ایجاد میکند تا عملی مشابه کیسه صفرا داشته باشد.

 

مهسا ادیبیان

کارشناس ارشد تغذیه

 


درباره نویسنده :
کلینیک سلامت
لوگو دکتر سلامت
کلینیک سلامت
اولین درمانگاه تخصصی دیابت و چاقی در شرق تهران

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *