شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تغذیه درمانی در بیماری دیورتیکولار

زمانی تصور می شد که رژیم پر فیبر تشدید می کنند. اکنون مشخص شده است که رژیم پر فیبر، باعث مدفوع حجیم و نرم می شود که باعث حرکت سریع تر مدفوع در روده با فشار کمتری جهت راندن مدفوع برای دفع می گردد و فشار داخل کولون را کم تر می کند.  رژیم پر فیبر علائم بیماری را در بیشتر افراد بیمار تسکین می دهد و ظاهراً ورزش هم به رفع یبوست کمک می کند. بیمارانی که برای چندین سال رژیمی کم فیبر داشته اند ممکن است نیازمند تشویق زیادی برای دنبال کردن برنامه غذایی پرفیبر باشند . دریافتی فیبر )برای زنان ۲۳ گرم در روز و برای مردان ۵۸ گرم در روز(  بایستی به تدریج افزایش یابد زیرا ممکن است فیبر اضافی باعث نفخ یا گاز گردد، با این حال اثرات و عوارض جانبی معمولاً طی ۲ تا ۳  هفته ناپدید می شوند.

تغذیه درمانی در بیماری دیورتیکولار

دربیمارانی که قادربه مصرف مقادیر کافی فیبرنباشاند مکمل متیل سلولز وپسیلیوم می تواند منجربه نتایج مثبتی گردد. مایعا کافی ۲ تا ۳ لیتر در روز بایستی همراه با رژیم پر فیبر مصرف گردد. برای مرحله ی حاد بیماری دیورتیکولار، رژیم کم باقیمانده، و تغذیه وریدی ممکن است نیاز باشد که به دنبال آن بازگشت تدریجی به رژیم پر فیبر صورت گیرد.

 

حذف دانه ها، آجیل، پوست مواد گیاهی برای پیشگیری از عوارض بیماری دیورتیکولار یا پس از حملات دیورتیکولاوزیس به صورت تاریخی پیشنهادمی گرددامایک مطالعه ۱۸ ساله هیچ ارتباطی بین آجیل،ذرت وپاپ کورن با خونریزی ناشی ازدیورتیکولوز گزارش ننموده است.درحقیقت مححققین ارتباط معکوسی مابین مصرف مغزها وپاپ کورن وخطربیماری دیورتیکولوز گزارش نموده اند ولی هیچ اطلاعاتی مبنی براثر مثبت محدودیت این مواد وجودندارد.

 


درباره نویسنده :
حمید لروند امیری
لوگو دکتر سلامت
حمید لروند امیری
شماره نظام پزشکی : ت -7128 کارشناس ارشد تغذیه ، دانشجوی دکترای تخصصی تغذیه از دانشگاه تهران مشاور تغذیه کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi